Continuăm de unde am rămas: încă o victorie în „Olimpia”, 86-66, cu CSM Focşani!

Dacă tot au avut de aşteptat aproape o lună de zile pentru a-şi vedea din nou favoriţii la lucru, suporterii echipei de baschet CSM Petrolul Ploieşti au primit în această seară din partea băieţilor drept cadou o victorie frumoasă, fără emoţii, obţinută în faţa celor de la CS Municipal 2007 Focşani: 86-66 (16-12, 20-13, 28-22, 22-19)!

Lucrurile au părut clare încă din primele minute, pentru că meciul a început cu 6-0 şi 12-2 şi, chiar dacă oaspeţii au venit la 16-12 la finalul primului sfert, se cam vedea că nu pot pune prea multe probleme. Au mai avut o zvâcnire în debutul secvenţei secunde, când au egalat la 19, dar un time-out cerut de Mihai Popa, urmat de revenirea pe parchet a lui Sekulovic, cel care înscrisese 7 puncte în primele 10 minute, au dat semnalul unei noi desprinderi ploieştene. Şi au venit 13 puncte fără replică vrânceană, pentru un 32-19 ce a adus liniştea în jocul echipei noastre.

La pauză a fost 36-25 şi, cum partea secundă a început cu un nou „run” al băieţilor noştri, 8-0 de data aceasta, oaspeţilor nu le-a mai rămas decât să încerce să limiteze proporţiile scorului. Au reuşit să vină la 51-41 la mijlocul sfertului al treilea, dar au pierdut din nou ritmul şi distanţa a crescut din nou, de data aceasta la 16 puncte: 57-41 (minutul 28)! Povestea s-a repetat în debutul ultimei secvenţe a meciului, atunci când „au strâns” din nou la 64-54, dar au urmat opt puncte ploieştene ce au clarificat soarta partidei! La 72-54, cu nici 6 minute rămase din meci, era greu de crezut într-o răsturnare de situaţie.

Ultimele minute s-au jucat în zona diferenţei de 20 de puncte şi cu tinerii pe teren, Mihai Popa oferindu-le celor doi puşti de 15 ani din lot, George Angelian şi Codruţ Dinu, prilejul de a bifa noi minute în Liga Naţională, ambii reuşind ca, în cele aproape 120 de secunde prinse pe parchet, să-şi treacă în cont câte o recuperare.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: Sekulovic (21 puncte, 2×3), Hammond (19, 2×3), Jordan (13), Chiţu (9, 2×3), B. Popa (8), Magdevski (6), Watson (4), Negoiţescu (4), Popa Calotă (2), Milin, G. Angelian şi C. Dinu.

În Liga Naţională urmează o pauză de circa două săptămâni determinată de meciul pe care echipa naţională a României îl va susţine, pe 24 februarie, ora 18.00, chiar la Ploieşti, în compania Albaniei, astfel că următorul meci oficial al băieţilor noştri este cel din 2 martie, cu CS SCM OHMA Timişoara, contând pentru etapa a 21-a, programat tot în Sala Sporturilor Olimpia.