Sportivii de la CSM Ploieşti, 16 medalii cucerite la Campionatul Naţional de Karate Fudokan!

În perioada 11-13 iunie, Sala „Nato” a Complexului Piatra Mare din Poiana Braşov a fost gazda celei de-a XXX-a ediţii a Campionatului Naţional de Karate Fudokan – seniori, tineret, juniori şi cadeţi, competiţie la care CSM Ploieşti a fost reprezentată de opt sportivi. Elevii lui Liviu Apostol au avut evoluţii apreciate, reuşind să obţină nu mai puţin de 16 medalii – 3 de aur, 4 de argint şi 9 de bronz -, astfel:

Aur

– echipa de kata masculin juniori (16-18 ani), formată din Alexandru Nicolae, Dragos Hriţcu și Rafael Nicodim;

Argint

– Dragos Hriţcu la proba Kata individual juniori;

– Alexandra Laioș la proba Kata individual feminin tineret  (19-21 ani);

– Alexandra Laioș și Alexandru Nicolae la proba Enbu mixt tineret;

Bronz

– Mihaela Ciuranu, Sorana Frâncu şi Emanuela Irimia la proba Kata echipe feminin juniori;

– Alexandru Nicolae și Dragoș Hriţcu la Enbu masculin juniori;

– Alexandru Nicolae la proba Kata individual masculin juniori;

– Alexandru Nicolae,  Dragos Hriţcu și Rafael Nicodim la proba Kumite echipe juniori.

În plus, Mihaela Ciuranu şi Dragoş Hriţcu au ocupat locul al IV-lea în proba Enbu mixt juniori.

Antrenorul emerit Liviu Apostol, coordonatorul secției de profil a CSM, ne-a declarat: ”Deși numărul de medalii de aur, adică titluri de campioni naționali, este mai mic decât cel pe care ni l-am fi dorit, sunt foarte multumit în special de rezultatele obținute la categoria de vârstă a juniorilor,  unde anul acesta a fost o concurență foarte mare – peste 40 de concurenți la băieți și peste 30 la fete”.

La competiţia din Poiana Braşov au participat circa 250 de sportivi de la 20 de cluburi din ţară, iar invitat de onoare a fost marele maestru dr. Vladimir Jorga, președintele European Traditional Karate Federation (ETKF), care a ținut și un seminar tehnic şi de arbitraj.