Echipa de handbal junioare IV s-a calificat pentru Faza Semifinală a campionatului!

Echipa de handbal junioare IV a CSM Ploieşti s-a calificat pentru Faza Semifinală a campionatului după ce a ocupat locul al 2-lea la Turneul euro-regiune RO 3 ce a avut loc, ieri şi astăzi, în Sălile de sport din Urlaţi şi Mizil!

Ieri, în faza grupelor, fetele pregătite de Geta Opincariu au câştigat fără probleme toate cele trei partide disputate în Grupa a 2-a, de la Urlaţi:

CSM Ploieşti – AS Top Sport Topoloveni 31-10 (13-6, 11-3, 7-1)

CSM Ploieşti – Sport Club Curtea de Argeş 24-9 (8-3, 7-2, 9-4)

CSM Ploieşti – LPS Viitorul Piteşti 26-7 (12-2, 5-3, 9-2)

Astăzi, CSM Ploieşti a susţinut, la Mizil, finala cu câştigătoarea Grupei A, ACS Academia Junior Ploieşti, cedând cu 41-28 (18-8, 13-11, 10-9). Celelalte două echipe calificate pentru Faza Semifinală sunt CSŞ Ploieşti şi AS Top Sport Topoloveni. Cele patru formaţii care merg din euro-regiunea RO 3 se vor confrunta în Faza Semifinală cu echipele venite din RO 8 (Ilfov şi Bucureşti).

Lotul de jucătoare pe care Geta Opincariu a contat în turneul din acest weekend a fost următorul: Federica Cernat, Elena Coşerea Pîtiu (portari), Andra Matei, Cătălina Pantazi, Alexandra Florea, Maria Ioniţă, Alexia Condeescu, Delia Roşu, Sara Maria Curcan, Andrada Dorobăţ, Sara Stroe, Teodora Simion, Bianca Brînzaru, Daria Gheorghe, Diana Pîrvu şi Daria Dinu (jucătoare de câmp).