Baschet, Liga I, Turneul Final: CSM Ploieşti, victorie facilă cu CSU 2 Sibiu: 89-66!

Echipa de baschet seniori a CSM Ploieşti a respectat „calculele hârtiei” şi a trecut, în această seară, fără probleme de echipa secundă a celor de la CSU Sibiu, scor 89-66 (25-19, 24-22, 23-11, 17-14), în cel de-al doilea meci din cadrul Turneului Final al Ligii I, desfăşurat în Sala Sporturilor Olimpia.

Diferenţa de experienţă şi-a spus rapid cuvântul, băieţii noştri reuşind să se desprindă încă din primele minute (12-3, minutul 4) şi să-şi facă meciul uşor, aşa cum era de aşteptat, de altfel. După un time-out luat repede de antrenorul Goran Vrkic, tinerii jucători de pe Cibin au reuşit să revină la 14-12 (minutul 5), dar asta a fost cam tot ce au putut face, pentru că a venit o nouă desprindere ploieşteană, decisivă de data aceasta. Ecartul a urcat în zona a 10 puncte şi s-a păstrat până la jumătatea sfertului al 3-lea, atunci când, de la 59-52, CSM-ul n-a mai încasat niciun punct până la pauza următoare şi s-a dus la 72-52 (minutul 30). Iar ultimul sfert a fost al tinerilor din lot, care au profitat de minutele primite pentru a arăta că pot fi soluţii la nevoie, mai ales că urmează încă trei meciuri în tot atâtea zile.

Staff-ul tehnic al echipei noastre a început meciul cu A. Damian (10 puncte), C. Dumitru (2), Carabulea (12, 1×3), Negoiţescu (8) şi A. Ene (16, 2×3), apelând pe parcurs şi la Reynolds (13), M. Comănescu (2), O. Iancu (14, 2×3), M. Ianuli (9), Al. Neguţ, Al. Chirilă (3, 1×3) şi L. Dănescu.

Mâine, meci foarte important cu Rapidul

După două etape ale Turneului Final, clasamentul s-a rupt puţin, existând trei echipe care au acumulat câte două victorii, CSM Ploieşti, Rapid Bucureşti şi CSU Târgu Mureş, şi alte trei care au pierdut meciurile disputate: Agronomia Bucureşti, Ştiinţa Bucureşti şi BC CSU 2 Sibiu. Lucrurile se vor schimba mâine seară, atunci când, tot de la ora 19.00, băieţii noştri întâlnesc Rapidul, singura formaţie în faţa căreia au pierdut în sezonul regular şi o adversară directă, iată, în lupta pentru primele două poziţii ale clasamentului Turneului Final.

Primul meci cu public, „atacat” timid de fani

La primul eveniment sportiv desfăşurat în Sala „Olimpia” la care a fost permis accesul publicului au fost prezenţi circa 100 de spectatori care au îndeplinit una dintre condiţiile impuse de noile prevederi legale, dar e de aşteptat ca mâine, la meciul mult mai atractiv cu Rapidul, interesul să crească.

Accesul publicului este permis la această competiţie în tribuna principală în limita a 25% din capacitate, tribuna din zona vestiarelor fiind alocată sportivilor, oficialilor şi reprezentanţilor mass-media.

Conform Protocolului Medical FRB actualizat în conformitate cu noile prevederi din Hotărârea de Guvern nr. 580/2021, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 555/28.05.2021, precum şi a Ordinului comun nr. 310/708/2021 al Ministerului Tineretului şi Sportului şi Ministerului Sănătăţii, publicat în Monitorul Oficial în data de 20 mai 2021, Partea I, nr. 522, este permisă participarea următoarelor categorii:

– persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului Sars-Cov-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare (10 zile de la rapel);

– persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid nu mai vechi de 24 de ore;

– persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 90-a zi ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2.

Dovada îndeplinirii uneia dintre condițiile de acces se prezintă la intrarea în sală. Purtarea măştii de protecţie de către spectatori este obligatorie în sala de sport.