Echipa de handbal juniori 2 participă, de mâine, la cel de-al 2-lea turneu al sezonului!

Echipa de handbal juniori 2 participă, de mâine, la cel de-al 2-lea turneu al sezonului!

Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti va participa, de mâine până duminică, la cel de-al doilea turneu al sezonului, urmând să susţină cele patru partide contând pentru returul Fazei Geografice, Seria D. Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan merg, de data aceasta, la Bucureşti, Sala „Lucian Grigorescu” fiind gazda meciurilor ce vor stabili calificatele pentru Faza Grupelor Valoare.

Programul echipei noastre în turneul de la Bucureşti este următorul:

Miercuri, ora 18.40, CSM Ploieşti – CSO Mizil (în tur 29-36)

Joi, ora 10.30, CS Brazi – CSM Ploieşti (în tur 44-44)

Vineri, ora 10.30, CSM Ploieşti – CSŞ Ploieşti (în tur 27-26)

Duminică, ora 11.40, LPS Buzău – CSM Ploieşti (în tur 46-31)

Ca şi la primul turneu stagional, lotul echipei noastre este unul mai puţin experimentat la această categorie de vârstă (2004-2005), Ramona Ştefan având la dispoziţie doar doi handbalişti născuţi în 2004 (Sebastian Davidoiu şi Alexandru Ilie) şi opt născuţi în 2005 (Mihai Stănescu, David Dobrogeanu, Ionuţ Stănescu, Şerban Miţă, Rareş Enescu, Robert Ciupitu, Mihai Sîrbu şi David Ioniţă). Pentru completare, au fost cooptaţi şi opt juniori 3, dintre care  şase născuţi în 2006 – Denis Ştefan, David Constantin, Ştefan Vîlcu, Bogdan Bondarenco, David Pioaru şi Andrei Dumitrache – şi doi în 2007 – Luca Constantin şi Andrei Grigore.

După primul turneu, cel desfăşurat la Moreni, CSM Ploieşti ocupă locul al 4-lea al clasamentului Seriei D, cu 5.5 puncte. Primele trei clasate în cele şase serii geografice se vor califica pentru Grupele Principale „Valoare”, fază a competiţiei în care cele 18 echipe vor fi repartizate în trei serii a câte şase echipe. Apoi, formaţiile clasate pe locurile 1 și 2, precum şi cele mai bine două echipe clasate pe locurile 3 se vor califica pentru Turneul Final „Valoare”.