Echipa de handbal seniori a pierdut primul meci de la Galaţi: 20-28 cu CSU Piteşti

Echipa de handbal seniori a CSM Ploieşti a debutat cu o înfrângere în cel de-al patrulea şi ultimul turneu al sezonului regular din Divizia A, găzduit de Sala Sporturilor din Galaţi. Băieţii pregătiţi de Leonard Cristescu şi Alexandru Roibu au cedat cu 28-20 (12-8) în faţa mai experimentatei formaţii CSU Piteşti, însă diferenţa consemnată la final este departe de adevărul din teren, în condiţiile în care, în minutul 50, adversarii conduceau cu doar două goluri: 21-19!

Prima repriză a făcut un preambul părţii secunde, pentru că a stat sub semnul echilibrului până în minutul 18, când tabela indica 6-5 pentru Piteşti, pentru ca, apoi, adversarii să se desprindă la 9-5 şi să păstreze avantajul de patru goluri până la pauză: 12-8. La reluare, s-a mers „gol-gol” până la 14-10 (minutul 34), după care a urmat un scurt forcing ploieştean ce a dus scorul la 14-13 (minutul 38) şi, ulterior, egalare: 15-15, în minutul 42! Echilibrul s-a menţinut şi în următoarele minute (17-17, minutul 44, 19-18, minutul 47), dar, de la 21-19 pentru Piteşti, băieţii noştri şi-au pierdut organizarea ofensivă şi au cedat total, 6 goluri consecutive marcate de adversari ducând la diferenţa de 8 lungimi ce avea să consemneze la final pe tabela de marcaj. Aceeaşi ca în tur, când, lângă Turda, CSU Piteşti se impunea cu 41-33.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: Ad. Tănăsescu, M. Mihăilescu, M. Ion – P. Albu (7 goluri), Al. Ilie (4), Al. Pleşea (2), M. Dragomir (2), B. Năstase (1), R. Iacob (1), Al. Ghiţă (1), Al. Grigore (1), Fl. Mereu (1), Ov. Niculescu, G. Stăncioiu, Al. Niţă şi L. Ene.

În celelalte două meciuri disputate astăzi în Seria A, CSM Bacău – CSU din Suceava 19-51 (11-24) şi CSU Galaţi – CS Politehnica Iaşi 41-30 (23-12).

Mâine, CSM Ploieşti va sta, următoarele meciuri ale turneului 4 fiind cele de sâmbătă, cu CNE Sighişoara (ora 12.40) şi duminică, împotriva Politehnicii Iaşi (ora 10.00).