Patinatorii de la CSM Ploieşti s-au întors cu 23 de medalii de la Zakopane!

Patinatorii de la CSM Ploieşti au participat, în perioada 11-21 decembrie, la un stagiu de pregătire organizat în localitatea Zakopane (Polonia), finalizat prin prezenţa, în intervalul 17-20 decembrie, la Concursul Internaţional „Tatra Cup”, Campionatul Naţional pe Echipe şi Cupa României la categoriile Seniori, Juniori şi Copii – Ediţia 2020 la Patinaj Viteză pe Gheaţă.

Aşa cum se obişnuieşte în astfel de situaţii, sportivii au „fugit” o singură dată pe distanţele de la fiecare categorie de vârstă, iar timpii au fost luaţi în considerare pentru stabilirea ierarhiilor în cele trei competiţii.

În Concursul Internaţional „Tatra Cup”, care a avut la start peste 200 de patinatori din şapte ţări, cei cinci sportivi înscrişi în concurs de Marius Băcilă au obţinut  3 medalii de aur, una de argint şi una de bronz, după cum urmează:

Categoria Juniori II, băieţi (Juniori B)

– Eduard Niţu – locul I la 500 m, locul I la 1000 m, locul III la 1500 m şi locul VI la 3000 m;

– Adrian Fierar – locul IX la 500 m, locul IV la 1000 m, locul II la 1500 m şi locul I la 3000 m;

– Sebastian Mihalache – locul X la 500 m, locul VIII la 1000 m, locul XI la 1500 m şi locul IX la 3000 m;

– Rareş Moldanschi – locul XV la 500 m, locul XIII la 1000 m, locul XVI la 1500 m şi locul XII la 3000 m;

Categoria Copii I, fete (Junioare D)

– Ariana Marin – locul VII la 500 m, locul VIII la 1000 m.

La Cupa României şi Campionatul Naţional pe Echipe, sportivii de la CSM Ploieşti au obţinut 18 medalii – 8 de aur şi 10 de argint – precum şi locul I pe echipe la Juniori I şi II, locul al II-lea pe echipe la Copii I şi locul al III-lea în clasamentul general pe cluburi la Cupa României.

Iată care au fost performanţele elevilor lui Marius Băcilă:

Cupa României

Categoria Juniori I, băieţi (Juniori A)

– Eduard Niţu – locul I la 500 m, locul I la 1000 m, locul I la 1500 m şi locul I la 3000 m;

– Sebastian Mihalache – locul II la 500 m, locul II la 1000 m, locul II la 1500 m şi locul II la 3000 m;

– Adrian Fierar – locul I la 500 m, locul I la 1000 m, locul I la 1500 m şi locul I la 3000 m;

– Rareş Moldanschi – locul II la 500 m, locul II la 1000 m, locul II la 1500 m şi locul II la 3000 m;

– Ariana Marin – locul II la 2×500 m, locul II la 2×1000 m.

În clasamentul general pe cluburi la Cupa României, CSM Ploieşti a ocupat locul al III-lea.

În Campionatul Naţional pe echipe, CSM Ploieşti a ocupat locul I la Juniori I (Juniori A) şi Juniori II (Juniori B) şi locul al II-lea la Copii I (Juniori D).

Mai trebuie spus că toţi sportivii au realizat recorduri personale pe anumite distanţe, iar Eduard Niţu şi Adrian Fierar au obţinut calificarea la Campionatul Mondial de Juniori din luna februarie a anului viitor, aflându-se, totodată, în topul mondial la categoriile lor de vârstă: Eduard Niţu – locul al II-lea la 1000 metri şi locul al III-lea la 500 metri şi 1500 metri, iar Adrian Fierar – locul al X-lea la 3000 metri.

Training camp-ul de la Zakopane a fost organizat şi subvenţionat în mare parte de Federaţia Internaţională de Patinaj (International Skating Union), parte din programul prin care ISU sprijină ţările ce nu beneficiază de piste pentru patinaj viteză.