Înotătorii de la CSM Ploieşti, 80 de medalii obţinute la „Aton Cup”, de la Varna!

Înotătorii de la CSM Ploieşti, 80 de medalii obţinute la „Aton Cup”, de la Varna!

Sportivii secţiei de înot a CSM Ploieşti au participat, în intervalul 23 august – 1 septembrie, la un stagiu de pregătire organizat în Complexul Sportiv de la Kamchia (Bulgaria), pe parcursul căruia au avut prilejul de a concura în „Aton Cup”, o competiţie organizată de Liga Performanţei în Nataţie în superbul bazin în aer liber de la Varna, „Primorski Swimming Pool”, în zilele de 27 şi 28 august.

La startul întrecerii s-au aflat sportivi de la 33 de cluburi din România, Bulgaria, Polonia şi Republica Moldova, iar cei 22 de înotători înscrişi în concurs de Tamara Costache, Ciprian Toma şi Alexandru Ungureanu au reuşit să se impună detaşat în clasamentul pe echipe (cu un avans de peste 300 de puncte), graţie celor 80 de medalii cucerite: 32 de aur, 25 de argint şi 23 de bronz.

Iată care au fost performanţele sportivilor noştri:

– Luca Marinescu – 6 medalii de aur;

– Briana Păun – 5 medalii de aur, una de argint;

– Teodora Roman – 4 medalii de aur, una de argint;

– Alexandra Avram – 4 medalii de aur, două de argint;

– Fabian Paun – 4 medalii de aur, una de argint;

– Aida Stancu – două medalii de aur, 3 de argint, una de bronz;

– Sara Profiran – două medalii de aur, una de argint, una de bronz;

– Erika Fortu – o medalie de aur, două de argint, trei de bronz;

– Bianca Stan – o medalie de aur, una de bronz;

– Sasha Mihai – o medalie de aur, 5 de argint;

– Mihnea Catrinescu – o medalie de aur;

– Patrick Iacob – 3 medalii de argint, una de bronz;

– Victor Ana – două medalii de argint;

– Ştefan Stoica – o medalie de argint, două de bronz;

– Darius Radu – 3 medalii de bronz;

– Cristian Lupu – două medalii de bronz;

– Victor Stanciu – o medalie de argint, 3 de bronz;

– Izabella Costea – o medalie de argint;

– Rareş Dobre – 3 medalii de bronz.

Totodată, graţie performanţelor realizate, şase dintre sportivii clubului nostru au fost recompensaţi cu trofeele pentru cele mai bune performanţe din concurs: Luca Marinescu (băieţi, 10 ani), Fabian Păun (băieţi, 11 ani), Alexandra Avram (fete, 9 ani), Teodora Roman (fete, 10 ani), Briana Păun (fete, 11 ani) şi Aida Stancu (fete, 13 ani).

Galerie foto: