Echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, patru victorii obţinute în weekend!

Cele cinci echipe de handbal juniori ale CSM Ploieşti implicate în acest moment în competiţiile oficiale organizate de FRH au avut programate meciuri pe teren propriu în acest weekend, iar rezultatele au fost cele scontate: patru victorii, dintre care două la scor şi două după jocuri strânse, şi o înfrângere, în Divizia A, acolo unde diferenţa de experienţă continuă să-şi spună cuvântul.

În ordine cronologică, weekendul handbalistic al început, sâmbătă, la prânz, cu cea mai spectaculoasă victorie a clubului, obţinută de echipa de junioare 2, în derbiul local cu CSŞ Ploieşti. Fetele pregătite de Robert Comendant s-au impus cu 39-38 (15-18), la capătul unei partide care, în afară că a oferit desprinderi şi reveniri spectaculoase pe tabelă, a avut parte şi de un final incendiar, în care verdictul era greu de anticipat.

Până să vorbim despre ultimul minut, să spunem că ambele formaţii au avut perioade foarte bune, dar şi căderi poate inexplicabile, dacă nu ar fi vorba despre nişte junioare. CSM Ploieşti a condus cu 7-4, 10-6 sau 15-11 (minutul 23), dar n-a mai înscris până la pauză şi tabela a ajuns la 15-18. Iar diferenţa a crescut în favoarea adversarelor până la 7 goluri, în minutul 42 consemnându-se un 21-28 aproape incredibil. Revenirea fetelor lui Robert Comendant a început de la 26-32 (minutul 48) şi s-a concretizat într-o serie de 7 goluri consecutive, ce a dus scorul la 33-32 (minutul 54). Până la final, cele două formaţii au alternat la conducere, iar ultimul minut a ridicat sala în picioare: Anne Gheorghe a egalat la 38, CSŞ a ratat atacul, apoi Diana Manole a ratat o lovitură de la „7 metri” pentru CSM cu 20 de secunde rămase din meci, dar, în graba după victorie, oaspetele au pierdut din nou mingea în atac, când mai erau 5-6 secunde de joc. A urmat o pasă lungă pe contraatac pentru Ioana Manolache, care a marcat chiar înainte să se audă sirena, iar CSM Ploieşti a luat toate punctele dintr-un meci ca un thriller.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A. Floroiu, M. Neagu – E. Lăcuşteanu (12 goluri), A. Gheorghe (8), D. Manole (8), A. Burtea (6), D. Grădişteanu (3), I. Manolache (2), B. Andronache, D. Sicaru şi A. Leescu.

Fetele noastre ocupă locul al 2-lea în Seria D şi au programat următorul meci abia pe 26 octombrie, la HC Activ CSO Plopeni.

A urmat, de la 13.30, o nouă confruntare cu CSŞ Ploieşti, de data aceasta pentru băieţii de la J3, pregătiţi de Ramona Ştefan. Şi în ciuda diferenţei de talie şi experienţă, CSM Ploieşti a reuşit să producă o mică surpriză şi să se impună cu 25-20 (16-13), după un joc în care a condus aproape în permanenţă. A avut 5-3, 7-5, s-a văzut în dezavantaj doar la 10-11, dar a revenit până la pauză şi a trecut din nou în faţă. În repriza secundă, băieţii noştri au fost permanent în avantaj şi, chiar dacă adversarii au venit la un moment dat la 20-19 (minutul 41), au avut puterea să se desprindă şi să câştige la cinci goluri diferenţă.

Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: D. Ştefan, B. Nuţă – B. Bondarenco (9 goluri), M. Sîrbu (7), Şt. Vîlcu (4), M. Crăciun (2), D. Constantin (1), D. Pioaru (1), R. Enescu (1), I. Stănescu, M. Matei şi D. Ioniţă.

CSM Ploieşti ocupă locul al doilea, la golaveraj, în Seria C, iar în etapa următoare va juca, sâmbătă, la CSŞ Tecuci.

Ziua handbalistică s-a încheiat, de la ora 16.00, cu partida contând pentru Seria B a Diviziei A, în care juniorii noştri au cedat cu 36-20 (20-10) în faţa echipei secunde a celor de la CSM Bucureşti. În etapa a 3-a, elevii lui Silviu Stănescu vor juca, duminică, la AHC Dobrogea Sud Constanţa II.

Duminică a fost ziua victoriilor fără emoţii, junioarele 3 impunându-se, la prânz, cu 48-16 (24-9), în disputa cu LPS Piteşti, iar juniorii 1 trecând cu 58-16 (22-7) de CSŞ Craiova.

Fetele pregătite de Robert Comendant au avut un meci fără istoric în Seria D, scorul de 13-1 după 10 minute fiind elocvent pentru desfăşurarea ostilităţilor. A fost 24-9 la pauză, apoi un nou start de repriză cu un „run” de 9-0, până la 33-9 (minutul 30), iar, la final, tabela oprită la 48-16!

Pentru CSM Ploieşti, au evoluat: B. Voicilă, A. Matei – D. Grădişteanu (9 goluri), D. Manole (8), B. Rădulescu (5), Cr. Blidaru (4), E. Lăcuşteanu (4), N. Jianu (4), A. Toma (2), M. Iordache (2), A. Burtea (2), D. Ilie (2), T. Stere (1), A. Mihai (1) şi M. Zafiris.

Fetele sunt pe locul al doilea, la golaveraj, cu 3 victorii din 3 meciuri, iar duminică joacă în deplasare la Sport Club Curtea de Argeş.

De la ora 16.00, şi juniorii 1 au avut parte de o partidă facilă, un fel de joc-şcoală în care au exersat contraatacul. Au înscris de… 58 de ori, deci aproape o dată pe minut, şi cam trei sferturi dintre reuşite au venit pe arma contraatacului, lucru posibil datorită numeroaselor mingi „furate” de defensivă, dar şi replierii inexistente a adversarilor. A fost 58-16 (22-7) la finalul unei partide în care am consemnat şi două serii spectaculoase de goluri consecutive: 14, de la 4-4 la 18-4, între minutele 8 şi 26, respectiv 11, de la 21-7 la 32-7 (între minutele 29 şi 37).

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: Ad. Tănăsescu, M. Oprea – C. Albu (17 goluri), R. Floarea (10), N. Nicolae (6), G. Popa (6), Al. Pop (5), I. Mereu (3), Şt. Constantin (3), M. Iorga (3), A. Iliescu (2), V. Bolborici (1), I. Mirică (1), D. Rudai (1), R. Pantazi, D. Mitrică.

CSM Ploieşti ocupă locul al 2-lea în Seria C, iar în etapa a 4-a va sta.