Start perfect pentru echipele de handbal juniori ale clubului: 4 meciuri, 4 victorii!

Weekend-ul care a trecut a coincis cu startul sezonului pentru echipele de juniori 1, 2 şi 3 ale clubului în ediţia de campionat 2019-2020, cele trei echipe care au avut meciuri programate la final de săptămână reuşind să câştige şi să  ducă la 4 victorii din tot atâtea posibile bilanţul formaţiilor noastre în prima rundă a sezonului.

Începută joi, cu succesul junioarelor 2 în deplasarea de la CSŞ Dinamo Braşov (scor 40-34), seria bună a continuat, sâmbătă, în ordine cronologică, cu debutul cu dreptul făcut de juniorii 3, la Buzău, în faţa celor de la HC Junior BB. Puştii pregătiţi de Ramona Ştefan s-au impus cu 25-18 (17-9), la capătul unei partide pe care au controlat-o de la un capăt la altul: s-au desprins rapid la 6-3 şi 9-4, iar până la pauză au ajuns la un ecart de 8 goluri, 17-9. După reluare, gazdele au avut o uşoară tentativă să revină în meci, ajungând de la 10-19 la 14-19, dar băieţii noştri au înscris de cinci ori la rând şi, la 14-24, lucrurile erau clare.

Pentru CSM Ploieşti, au evoluat: D. Ştefan, B. Nuţă – A. Dumitrache (5 goluri), D. Pioaru (4), I. Stănescu (3), D. Ioniţă (3), M. Matei (2), B. Bondarenco (2), M. Sîrbu (2), Şt. Vîlcu (1), R. Ciupitu (1), A. Voicu (1), D. Constantin, D. Radu, M. Crăciun şi T. Stoica. În etapa a doua a Seriei C, echipa noastră va sta.

Tot sâmbătă, de la 17.30, au luat startul în noul sezon şi juniorii 1, care au avut parte de un meci fără istoric la Brazi, în compania celor de la ACS Tectonic Bucureşti: 52-6, după… 27-1 la pauză. Mai lejeră decât un antrenament, partida a avut câteva repere interesante: CSM Ploieşti a înscris toate cele 52 de goluri din acţiune, oaspeţii au marcat un singur gol până în minutul 35, când tabela consemna 30-1, au avut, totuşi, două reuşite consecutive, de la 35-2 la 35-4 şi, deşi au folosit 9 sportivi, doar doi au reuşit să puncteze, fiecare de câte 3 ori!

Antrenorul Silviu Stănescu i-a folosit pe: M. Oprea, Ad. Tănăsescu – R. Floarea (6 goluri), I. Mereu (6), G. Popa (6), M. Iorga (6), C. Albu (6), D. Rudai (5), R. Pantazi (4), V. Alici (3), I. Mirică (3), V. Bolborici (2), N. Nicolae (2), R. Iacob (2), A. Iliescu (1) şi G. Paraschiv.

În etapa a doua a Seriei D, băieţii vor avea parte, sâmbăta viitoare, de un examen mult mai dificil, pe terenul celor de la CSM Bucureşti.

În fine, ieri, la prânz, junioarele 3 ale clubului s-au impus cu 32-19 (9-11) în disputa cu CSO Tricolorul Breaza, găzduită de Sala „Tel George”, din Ploieşti. Fetele pregătite de Robert Comendant s-au urnit mai greu şi le-au dat ceva emoţii celor care le susţin, prima repriză încheind-o în dezavantaj, 9-11. Şi-au revenit, însă, rapid după pauză, atunci când, în doar zece minute, scorul a ajuns la 23-15 pentru CSM Ploieşti.

Echipa folosită de tehnicianul nostru a fost următoarea: B. Voicilă, I. Săvulescu – D. Manole (11 goluri), E. Lăcuşteanu (6), R. Gavrilă (4), Cr. Blidaru (2), D. Grădişteanu (2), A. Burtea (2), T. Stere (1), B. Rădulescu (1), A. Toma (1), N. Jianu (1) şi D. Ilie (1).

În etapa a 2-a a Seriei D, fetele vor juca, duminică, în deplasare, cu ACS Olimpic Mizil. Tot în deplasare va evolua şi echipa de junioare 2, sâmbătă, la CSŞ Târgovişte.