Echipa de baschet U13 a CSM Ploieşti va lupta mâine pentru medaliile de bronz!

Echipa de baschet feminin „U13” a CSM Ploieşti va lupta pentru medaliile de bronz ale acestei ediţii de campionat după ce a pierdut, astăzi, cu 55-44 (16-10, 10-11, 16-15, 13-8), semifinala susţinută la Sfântu Gheorghe în compania formaţiei ACS Dan Dacian Portocaliu Bucureşti. A fost a treia înfrângere suferită în acest sezon în faţa grupării din Capitală, singura, de altfel, care se impusese de două ori în faţa fetelor noastre în faza preliminară a campionatului.

Verdictul confruntării de astăzi este unul dur în raport cu desfăşurarea ostilităţilor, pentru că, deşi adversarele au condus din minutul 3 până la final, elevele Loredanei Munteanu au fost „în meci” până în minutul 36, atunci când ACS Dan Dacian conducea cu 43-40, iar fetele noastre au avut un atac ratat şi alte două „libere” irosite. Bucureştencele au ştiut să profite şi s-au desprins rapid la 47-40, apoi la 54-42, iar lucrurile au devenit clare în ultimele minute.

Loredana Munteanu le-a folosit, astăzi, pe: Daria Iordăchescu (13 puncte, 1×3), Agnes Zane (13), Karina Munteanu (10), Olivia Sandu (5), Alexia Dedu (1), Andreea Dumitru (1), Ines Vârlan (1), Daria Tănase, Ioana Savu, Alexia Apostolache, Sabina Chirilă şi Natalia Bărăscu.

În finala mica a campionatului, CSM Ploieşti va juca, mâine, de la ora 12.00, cu LPS Alba Iulia, având şansa unei revanşe după înfrângerea suferită în ultimul meci din Grupa 1 a Turneului final.