Echipa de handbal juniori 1, debut cu stângul la Turneul final de la Cluj!

Echipa de handbal juniori 1 a CSM Ploieşti a debutat, astăzi, în Turneul final  de la Cluj-Napoca, cedând cu 28-26 în faţa Potaissei Turda, la capătul unei partide controversate, marcată de arbitrajul tendenţios al brigăzii Ardelean (Bihor)-Botez (Arad).

Băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu i-au speriat pe cei doi cu startul excelent reuşit, primele 6 goluri ale partidei venind în poarta turdenilor, aşa că, uşor-uşor, băieţii desemnaţi să împartă dreptatea au căutat să reechilibreze partida. Ecartul de şase goluri s-a menţinut până la 4-10 (minutul 18), după care, până la finalul reprizei, clujenii au reuşit un parţial de 6-1 şi au intrat la cabine cu un handicap decent, raportat la ce se întâmplase în primul sfert de oră al jocului10-11. După pauză, cei doi băieţi despre care am amintit în debutul cronicii s-au implicat şi mai serios, fiind suficient să amintim raportul loviturilor de la „7 metri” acordate în cele 30 de minute, 6-0 pentru Potaissa! În aceste condiţii, turdenii au trecut la timona partidei şi jocul s-a transformat într-o cursă de urmărire a băieţilor noştri, misiune imposibilă în condiţiile unei inferiorităţi numerice… permanente. Potaissa s-a desprins şi la 5 goluri (25-20, minutul  53) şi, în ciuda eforturilor băieţilor noştri, Turda a făcut un pas important spre semifinale, impunându-se, la final, cu 28-26.

Pentru CSM Ploiești, au jucat: Al. Ispas, M. Oprea, Ad. Tănăsescu – F. Mereu (6 goluri), G. Paraschiv (4), N. Nicolae (3), D. Rudai (3), R. Floarea (2), Militaru (2), A. Stănescu (2), P. Albu (2), R. Pantazi (2), Chiranu, P. Bucur, V. Bucuroiu.

În celălalt meci al Grupei B, CSM Bucureşti a trecut lejer, cu 31-18 (14-11), de LPS Suceava. În Grupa A, CSM Bacău – CSM Şcolar Reşiţa 31-32 (17-12) şi CSŞ Sighişoara – CSŞ 2 Baia Mare 33-32 (13-14).

Dacă jocurile de astăzi s-au disputat în Sala „Gheorghe Roman”, de mâine, competiţia se mută în Sala „Horia Demian”, CSM Ploieşti urmând să joace seara, de la ora 19.45, în compania celor de la LPS Suceava.