Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, 13 medalii la Cupa „Micul Judoka”, de la Giurgiu!

Sâmbătă, Sala Sporturilor din Giurgiu a găzduit concursul „Micul Judoka”, o competiţie având la start aproape 250 de copii cu vârste cuprinse între 7 şi 11 ani, de la 15 cluburi din ţară. Printre aceştia s-au numărat şi micii judoka de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, care au reuşit să obţină 13 medalii – două locuri I, un loc II şi zece locuri III -, precum şi 6 locuri V.

Iată care au fost performanţele sportivilor noştri:

Copii născuţi 2012-2013

– Locul al II-lea – David Lixandru (21 kg);

– Locul al III-lea – Timotei Pistriţu (21 kg), David Staicu (24 kg), Iustin Soare (34 kg), Luca Nedelcu (+46 kg), Teodora Vasilică (29 kg) şi Karina Popescu (32 kg);

– Locul al V-lea – Ayan Neagu (27 kg), Alexandru Adam (30 kg) şi Teodora Niţoi (26 kg);

Copii născuţi 2008-2009)

– Locul I – Iulian Matei (38 kg) şi Teodor Miron (27 kg);

– Locul al III-lea – Yasmine Tomescu (32 kg), Isabela Neagu (40 kg), Darius Ciubernea (34 kg) şi Antonio Bănică (38 kg);

– Locul al V-lea – Mara Nedelcu (40 kg), David Duţă (27 kg) şi Teodor Sandu (34 kg).

Tot în weekend-ul care a trecut, Sala Polivalentă BT Arena, din Cluj-Napoca, a fost, sâmbătă şi duminică, gazda Cupei Europene de cadeţi – „U18”, competiţie ce punctează în clasamentul mondial al sportivilor de la această categorie de vârstă. Cea mai bună performanţă a reprezentanţilor CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a fost realizată de Radu Mărculescu, sportiv care a ocupat locul al VII-lea la categoria „55 kg”. El i-a învins în primele tururi pe Andrei Anghel (Romania) şi Yafim Vitkouski (Belarus), apoi a pierdut în faţa ucraineanului Vladyslav Kolobov, a trecut în recalificări de Idan Fridman (Israel) şi Andrei Pasăre (România), dar a cedat, ulterior, la Ioan Dzitac (România).

Ceilalţi doi judoka ploieşteni au reuşit doar câte o victorie: Vladimir Grădinariu (60 kg) a trecut de Vaclav Novacek (Cehia), pierzând apoi la Kyrylo Bondarenko (Ucraina), iar Andrei Cristescu (55 kg) l-a învins pe Nart Napso (Israel), după care a cedat în faţa lui Bence Farkas (Ungaria) şi, în recalificări, în disputa cu Nicolae Munteanu (Republica Moldova).

La întrecerea de la Cluj-Napoca au participat 563 de sportivi din 28 de ţări din Europa şi Asia. La finalul turneului, sportivii ploieşteni au rămas într-un stagiu internaţional de pregătire ce a început astăzi şi se va încheia miercuri.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Roxana Creţu.