Echipa de handbal junioare 2, la prima victorie în Grupa Valoare 2!

Echipa de handbal junioare 3 a reuşit, în acest weekend, să obţină prima victorie în Grupa Valoare 2, în faţa celor de la CSŞ Târgovişte. Desfăşurată sâmbătă dimineaţă în Sala „Olimpia”, partida le-a revenit fetelor pregătite de Robert Comendant cu 40-38 (19-19), însă victoria s-a conturat greu, în partea a doua a reprizei secunde. De altfel, până în minutul 40, niciuna dintre cele două formaţii nu a reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri, ploieştencele având iniţiativa şi stând în faţă în marea majoritate a timpului, dar oaspetele reuşind, în câteva rânduri, să întoarcă situaţia în favoarea lor. De altfel, dâmboviţencele au şi fost primele care s-au dus la trei „lungimi”, 26-29 (minutul 41) şi 27-30 (minutul 44), însă „tupeul” lor parcă le-a trezit pe fetele pregătite de Robert Comendant, care au reuşit şase goluri consecutive, ducându-se la 33-30 (minutul 49) şi făcând, astfel, pasul decisiv spre victorie. CSŞ Târgovişte a mai venit o dată la un gol, 34-33 (52), dar fetele noastre au reuşit de fiecare dată să încheie atacurile cu gol şi să termine meciul cu avans de două reuşite: 40-38.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A. Floroiu, M. Neagu, B. Voicilă – A. Gheorghe (8 goluri), D. Grădişteanu (8), E. Lăcuşteanu (7), C. Profirescu (5), I. Manolache (4), C. Podărescu (3), M. Iordache (2), A. Burtea (2), A. Toma (1) şi B. Popescu.

CSM Ploieşti ocupă locul al 3-lea în clasamentul Grupei Valoare 2, iar mâine are un meci extrem de dificil, în deplasare, la CS Sporting Ghimbav, startul fiind programat la ora 14.30. Acesta va fi singurul joc al acestei săptămâni, următoarele două confruntări fiind programate pe 3 aprilie, la HC Activ CSO Plopeni, şi 6 aprilie, acasă, cu CSM Bucureşti.

O victorie importantă a obţinut şi echipa de handbal juniori 1 a clubului, care a trecut, ieri, de LPS Roman, cu 38-27 (22-13) şi este tot mai aproape de Turneul final al campionatului. Întâlnirea din Sala „Olimpia” a fost echilibrată doar în primele minute, elevii lui Silviu Stănescu desprinzându-se de la 4-3 (minutul 5) la 9-3 (minutul 12) şi lămurind rapid soarta partidei. Diferenţa a urcat până la 9 goluri, 18-9 (minutul 24), fiind consemnată şi la pauză (22-13), şi a ajuns, în repriua secundă, şi la zece “lungimi”: 23-13 (minutul 32) sau 27-17 (minutul 41). În final, CSM Ploieşti s-a impus cu 38-27 şi, cu un bilanţ de 4 victorii şi două remize, ocupă locul al doilea în Grupa Valoare 1.

Pentru CSM Ploieşti, au evoluat: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – A. Stănescu (8 goluri), R. Floarea (6), G. Paraschiv (5), C. Albu (4), D. Rudai (3), N. Nicolae (3), V. Militaru (3), V. Alici (2), M. Chiranu (2), P. Bucur (1), V. Bucuroiu (1), Al. Pop, R. Pantazi şi M. Iorga.

Elevii lui Silviu Stănescu vor juca în etapa următoare tot în Sala „Olimpia”, duminică, de la ora 14.00, urmând să primească vizita ultimei clasate, LPS Brăila.

Echipa de handbal juniori 2 a jucat în devans meciul din această rundă, pierzând, miercuri, cu 33-43 (17-22), pe teren propriu, în faţa celor de la Minaur Baia Mare, iar sâmbătă vor evolua în deplasare, la CSŞ Dinamo Braşov.

Şi juniorii 3 au cedat „acasă”, în faţa primei clasate din Grupa Speranţă 2, CSŞ Craiova, cu 30-41 (12-19). Meciul a avut loc duminică, de la ora 16.00, în Sala Sporturilor Olimpia. În runda următoare, elevii lui Gheorghe Puia vor juca în compania echipei CSŞ Ploieşti, meciul fiind considerat în deplasare, dar urmând să fie găzduit, duminică, de Sala „Olimpia”.

În fine, în weekend-ul următor vor juca din nou în Seria B a Diviziei A şi juniorii 1 ai clubului, partida de la CSM Alexandria fiind programată vineri, de la ora 16.30.