Start perfect în 2019 pentru echipa de handbal junioare 3: 35-25 în faţa Coronei Braşov!

Echipa de handbal junioare 3 a CSM Ploieşti a început în forţă anul 2019, reuşind să se impună clar, 35-25 (17-13), sâmbătă după-amiază, în Sala “Olimpia”, în faţa formaţiei care ocupa locul al 4-lea al clasamentului Seriei D, Corona Braşov.

Meciul a fost mai dificil decât o arată diferenţa finală, pentru că, desi elevele lui Robert Comendant au fost la conducere aproape în permanenţă, oaspetele au stat aproape până prin minutul 35 al confruntării. Era, atunci, 21-19, dar a urmat o perioadă foarte bună a fetelor noastre, care au marcat aproape la fiecare atac şi, ajutate şi de intervenţiile senzaţionale ale portarului Bianca Voicilă, care a apărat nu mai puţin de 4 lovituri de la “7 metri” consecutive, s-au desprins decisiv, la 27-20 (minutul 47). Pe val, fetele şi-au continuat recitalul şi au dus tabela la 33-22 (minutul 53), ultimul sunt al sirenei stabilind scorul final: 35-25.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A. Floroiu, M. Neagu, B. Voicilă – A. Gheorghe (7 goluri), C. Podărescu (5), C. Profirescu (5), E. Lăcuşteanu (4), A. Toma (3), D. Grădişteanu (3), B. Popescu (3), N. Jianu (2), I. Manolache (1), M. Botică (1), M. Iordache (1), Cr. Blidaru, B. Andronache.

Fetele se menţin pe prima poziţie a clasamentului, cu 14 victorii şi o singură înfrângere, şi se pregătesc pentru derbiul Seriei D, cu CS Sporting Ghimbav, programat joi, la ora 14.00, în deplasare.