Gimnastele de la CSM Ploieşti, cinci medalii la concursul internaţional „Prize of Queen Margarita”!

În perioada 31 august – 2 septembrie, trei gimnaste ale Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, Denisa Stoian, Miruna Ciocîrlan şi Sabina Enache, au participat, la Varna (Bulgaria), la cea de a 26-a ediţie a concursului internaţional „Prize of Queen Margarita”.

Sportivele pregătite de Simona Puiu şi antrenorul coordonator Liliana Băescu, ambele prezente alături de fete la turneul din Bulgaria, cea de a doua şi în calitate de arbitru internaţional, au avut evoluţii foarte bune, reuşind să cucerească nu mai puţin de cinci medalii, dintre care una de aur, două de argint şi două de bronz.

La categoria „junioare”, Denisa Stoian a ocupat locul al 2-lea la cerc (16.100), al 3-lea la minge (15.150) şi al 6-lea la individual compus, iar Miruna Ciocîrlan a fost a 3-a la măciuci (14.700) şi a 5-a la panglică (11.750).

Sabina Enache a participat în competiţia prejunioarelor şi a cucerit două medalii: aur la măciuci şi argint la cerc!

Pentru Denisa Stoian, întrecerea de la Varna a reprezentat o bună repetiţie în perspectiva participării la Jocurile Olimpice de Tineret, programate la Buenos Aires, în luna octombrie.