Gimnasta Sabina Enache, triplu medaliată la Campionatul Naţional pentru Junioare Mici!

Sala Sporturilor din Constanţa a găzduit, în perioada 21-24 iunie, Campionatul Naţional de Gimnastică Ritmică pentru Junioare Mici, Clubul Sportiv Municipal Ploieşti fiind reprezentat de sportivele Sabina Enache şi Anisia Drăgan (categoria a III-a, 11-12 ani), Elena Murărescu, Antonia Nuţă şi Eva Popescu (categoria a IV-a, 9-10 ani).

Componente ale echipei care, anul trecut, devenea vicecampioană naţională la categoria a III-a, Anisia Drăgan şi Sabina Enache au avut evoluţii bune şi foarte bune, cea din urmă reuşind să devină campioană naţională la măciuci, vicecampioană naţională la individual compus şi la panglică şi să ocupe locul al 4-lea la cerc şi locul al 5-lea la minge. Sabina s-a impus în concursul de la măciuci cu o evoluţie pentru care a primit 12.35 puncte şi a cucerit argintul la panglică cu 10.875 puncte. Titlul de vicecampioană naţională la individual compus l-a obţinut cu un punctaj de 46.7, acumulate astfel: 13.15 la cerc, 11.65 la minge, 11.625 la măciuci şi 10.275 la panglică.

La rândul ei, Anisia Drăgan a ocupat locul al 27-lea la individual compus, cu 28.225 puncte, fiind a 26-a la cerc (7.525 puncte), a 21-a la minge, cu 7.65 puncte, a 16-a la măciuci, cu 8.45 puncte şi a 32-a la panglică, cu 4.6 puncte.

Competiţia de la categoria a III-a a avut la start 42 de sportive.

În concursul de la categoria a IV-a, sportivele clubului nostru au ocupat poziţiile a 44-a – Elena Murărescu (total de 12.875 puncte), a 45-a – Antonia Ioana Nuţă (total de 12.2 puncte) şi a 54-a – Eva Popescu (total de 8 puncte).

În competiţia de la această categorie cu participat 57 de sportive.

Gimnastele de la CSM Ploieşti sunt antrenate de Liliana Băescu şi Simona Puiu şi au fost susţinute la Constanţa şi de colegele lor mai mari, Denisa Stoian, Miruna Ciocîrlan şi Gabriela Constantin.