Neînvinsă în acest sezon, echipa de handbal juniori 2 merge la Turneul final!

Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti a reuşit să se califice la Turneul final al campionatului după un parcurs foarte bun, cu trei victorii şi două remize, în Turneul semifinal de la Turnu Severin. Băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu au obţinut dreptul de a merge la competiţia ce va reuni cele mai bune opt echipe din ţară la categoria lor de vârstă la capătul unui turneu în care au câştigat clar meciurile în care porneau favoriţi şi au încheiat la egalitate cu cele două contracandidate în lupta pentru primele două locuri: CS Ştiinţa Municipal Bacău şi AHC Potaissa Turda.

CSM Ploieşti a început turneul cu două victorii, 40-23 cu CS Novaci şi 28-25 cu CSŞ Galaţi, apoi a încheiat la egalitate partidele cu Ştiinţa Bacău (24-24) şi Potaissa Turda (28-28), oferindu-şi şansa ca, printr-un succes în ultimul meci, cel de astăzi, cu CSŞ Hunedoara, să se califice la Turneul final. Iar confruntarea cu devenii a fost fără emoţii, elevii lui Silviu Stănescu lămurind lucrurile încă din debut: 6-1 (minutul 8), 8-2 (minutul 10) şi 10-3 (minutul 13). La capătul unei partide în care au înscris aproape toţi jucătorii de câmp, băieţii noştri s-au impus cu 37-21 (18-9) şi merg, absolut meritat, la Turneul final programat în perioada 6-10 iunie.

Băieţii sunt neînvinşi în acest sezon, având 18 victorii în sezonul regulat şi cele 3 succese şi două remize de la Turnu Severin, graţie cărora au ocupat poziţia secundă la turneul semifinal, după Ştiinţa Bacău.

CSM Ploieşti – CS Novaci 40-23 (18-10)

Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – C. Albu (8), G. Paraschiv (7), I. Mereu (7), R. Floarea (5), Oct. Nica (4), N. Nicolae (3), M. Iorga (2), V. Alici (2), D. Rudai (1), V. Răducanu (1), Al. Pop, R. Iacob, P. Bucur.

CSM Ploieşti – CSŞ Galaţi 28-25 (14-12)

Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – C. Albu (7 goluri), I. Mereu (7), N. Nicolae (5), G. Paraschiv (4), V. Alici (2), D. Rudai (2), Oct. Nica (1), Al. Pop, P. Bucur, M. Iorga.

CSM Ploieşti – CS Ştiinţa Bacău 24-24 (13-12)

Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – C. Albu (8 goluri), G. Paraschiv (5), N. Nicolae (4), V. Alici (3), I. Mereu (3), R. Floarea (1), M. Iorga, Oct. Nica şi D. Rudai.

CSM Ploieşti – AHC Potaissa Turda 28-28 (14-11)

Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – G. Pataschiv (5 goluri), P. Bucur (5), D. Rudai (5), C. Albu (4), V. Alici (3), I. Mereu (3), R. Floarea (1), Al. Pop (1), N. Nicolae (1), M. Iorga, Oct. Nica.

CSM Ploieşti – CSŞ Hunedoara 37-21 (18-9)

Al. Ispas, Ad. Tănăsescu, F. Oprea – N. Nicolae (5 goluri), D. Rudai (5), R. Iacob (5), C. Albu (4), Al. Pop (3), R. Bucur (3), I. Mereu (3), V. Răducanu (2), M. Iorga (2), V. Alici (2), R. Floarea (2), G. Paraschiv (1), Oct. Nica.