Baschet masculin: eşec cu „Aurel Vlaicu” şi calculele pentru Turneul final se complică!

Echipa de baschet masculin a CSM Ploieşti a pierdut, în această seară, cu 103-112, meciul din Sala „Olimpia” cu CN Aurel Vlaicu şi are nevoie de două victorii în „dubla” ce urmează, cu CSM Sighetu Marmaţiei, şi un joc al rezultatelor favorabil, pentru a prinde Turneul final al Ligii I. A fost, ca şi în tur, un meci cu multe puncte, tot bucureştenii impunându-se atunci cu 107-104 după o revenire spectaculoasă pe final, decis de rotaţia superioară a oaspeţilor, care le-a oferit resurse să revină în meci de fiecare dată când băieţii noştri s-au desprins şi să rupă ritmul în ultimul sfert, când fiecare strop de energie a contat.

Atâta timp cât experienţa a făcut diferenţa, CSM Ploieşti a fost în faţă, câştigând clar primul sfert, 27-18, şi desprinzându-se chiar şi la 13-14 puncte în următoarele 5 minute: 37-24 sau 43-29. Aşa cum spuneam, însă, bucureştenii au venit permanent cu soluţii şi cu un ritm de joc mai bun, iar dacă până în pauză au reuşit să stea aproape, la 43-37 şi, apoi, la 53-47 (scorul după două sferturi, de altfel), la reluare au forţat pentru a trece în faţă. Având în conducătorul de joc Jackson (autor a 40 de puncte) o „mână” extrem de inspirată, bucureştenii au condus pentru prima dată în minutul 26, cu 68-67, într-un sfert atipic pentru băieţii noştri. Mai exact, într-o secvenţă a jocului în care cele 28 de puncte marcate de CSM au fost împărţite echilibrat de doar doi jucători: Burlacu (14) şi Melnic (14). CN Aurel Vlaicu a condus cu 77-71 la un moment dat, dar „veteranii” noştri au avut replică şi au fixat tabela la 81-78 pentru CSM, cu zece minute rămase din meci.

Aveau să fie, însă, zece minute grele pentru ploieşteni, în faţa unei formaţii oaspete care a executat bine faza ofensivă şi a speculat diferenţa de prospeţime fizică oferită de rotaţia mai bună. Burlacu (10) şi Santana (9) au încercat să ţină ritmul, în special cu americanul Jackson, care s-a dus la „cota 40”, dar vizitatorii s-au desprins rapid la 81-89 şi n-au mai avut decât mici emoţii după o „triplă” a „căpitanului” nostru, care a făcut 86-91. Nu s-a putut însă mai mult, iar CN Aurel Vlaicu s-a impus la final cu 112-103, oferindu-le băieţilor noştri opţiunea unei duble victorii cu CSM Sighetu Marmaţiei, coroborată însă cu o serie de rezultate favorabile în celelalte partide rămase de disputat, pentru a prinde „Final Four”-ul Ligii I.

CSM Ploieşti începe „dubla” cu CSM Sighetu Marmaţiei chiar mâine, în Sala „Olimpia”, meciul restant din etapa a 7-a a Fazei semifinale fiind programat cu începere de la ora 14.00.

CSM Ploieşti – CN Aurel Vlaicu 103-112 (27-18, 26-29, 28-31, 22-34)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 400.

CSM Ploieşti: Arteni (5 puncte, 1×3), Dogaru (2), Melnic (29), Santana (23, 3×3), Burlacu (38, 7×3). Au mai jucat: Topologeanu (6 puncte), Crăciun, Vrabie, Bărbuceanu. Antrenor: Cătălin Burlacu.

CN Aurel Vlaicu: P. Popescu (15 puncte), A. Jackson (40), Şerbănescu (7), Courtney Mack (16), Ciucă (14). Au mai evoluat: A. Vlad (12 puncte), Mingote (2), Duca (6), C. Moş, Teclaş, Pădureţ. Antrenor: C. Teodorescu.

Arbitri: Alexandru Ivan (Târgovişte), Andrei Bădilă (Bucureşti), Andrei Răileanu (Focşani).

Comisar FRB: Mircea Martiş (Bucureşti).