Final de sezon pentru echipele de handbal junioare 1 şi 3 ale clubului!

Echipele de handbal junioare 1 şi 3 ale CSM Ploieşti şi-au încheiat, în aceste zile, participarea în actuala ediţie de campionat, în condiţiile în care nu s-au calificat pentru Fazele semifinale ale competiţiilor de la nivelul lor de vârstă.

După o pauză de aproape o lună de la precedentul joc oficial, junioarele 1 au disputat, astăzi, în Sala „Olimpia”, ultima partidă oficială a sezonului, cedând în faţa ocupantei poziţiei secunde a clasamentului Seriei E, CSŞ Făgăraş, cu scorul de 29-31 (18-15). Fetele pregătite de Leonard Cristescu au condus bună parte din meci, chiar şi la şase goluri diferenţă spre sfârşitul primei reprize, dar au cedat pe final, atunci când ratările s-au înmulţit şi oaspetele au întors scorul în favoarea lor.

Meciul de astăzi a fost marcat şi de un moment emoţionant, petrecut în pauza meciului, atunci când conducerea clubului i-a făcut o surpriză jucătoarei Andra State, recompensând-o pentru cei opt ani petrecuţi în tricoul CSM Ploieşti la nivel de junioare. Directorul Silviu Crîngaşu a venit special pentru a-i oferi sportivei o plachetă şi un buchet cu flori, felicitând-o, totodată, într-un scurt speech, pentru activitatea avută în toată perioada junioratului. Andra se numără printre puţinele sportive care au dus acest ciclu până la sfârşit, după ce a trecut prin „mâna” antrenorilor Robert Comendant, Daniel Gheorghe şi Leonard Cristescu.

Andra State şi-a încheiat junioratul la CSM Ploieşti cu o evoluţie bună, reuşind să înscrie 6 goluri în cele 58 de minute petrecute pe teren. În partida de astăzi, au mai jucat: E. Zamfir, L. Grigore (portari), O. Constantin (7 goluri), A. Gheorghe (6), C. Profirescu (5), E. Evanghelide (4), M. Botică (1), M. Radu, B. Popescu, A. Rădoi, I. Manolache, A. Simion şi B. Andronache.

Junioarele 1 au încheiat sezonul pe poziţia a 6-a a clasamentului Seriei E.

La rândul lor, junioarele 3 au încheiat sezonul odată cu ultima partidă din Seria F, disputată duminică, în deplasare, la LPS Viitorul Piteşti. Elevele lui Robert Comendant s-au impus cu 30-22 (15-11), încheind campionatul pe poziţia a 5-a a clasamentului seriei, cu 11 victorii, o remiză şi 12 înfrângeri.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat, ieri: A. Floroiu, M. Popescu – V. Gheorghe (7 goluri), D. Grădişteanu (7), C. Profirescu (4), A. Burtea (4), I. Manolache (3), C. Podărescu (2), B. Andronache (1), D. Anghel (1), N. Jianu (1), C. Radu, A. Tănase, N. Simion, A. Rădoi şi B. Popescu.