Sportivii de la CSM Ploieşti, prezenţă onorabilă la Cupa Mondială de patinaj viteză pentru juniori!

Patru patinatori ai CSM Ploieşti au participat, în perioada 5-28 ianuarie, la Inzell (Germania), la un stagiu de pregătire al lotului naţional de juniori, finalizat, pentru trei dintre ei, cu prezenţa la Cupa Mondială de patinaj viteză pentru juniori (Innsbruck, Austria, 25-28 ianuarie).

La prima lor participare la o competiţie de asemenea anvergură, elevii lui Marius Băcilă au reuşit să obţină rezultate foarte bune, mai ales că au fost cei mai mici concurenţi la categoriile lor de vârstă. Astfel, Răzvan Militaru a venit pe locul 43 la 500 metri, locul 46 la 1000 metri şi locul 38 la 1500 metri, Nicole Constantinescu a fost a 24-a la 3000 metri, iar Andreea Năstăsache a ocupat locul 20 la 3000 metri.

Cel de-al patrulea participant la cantonamentul de la Inzell, Eduard Niţu, nu a fost înscris în competiţie, el fiind junior mic.

Întreaga acţiune s-a desfăşurat cu susţinerea exclusivă a Federaţiei Române de Patinaj.