Echipa de baschet masculin, victorie clară la CSU 2 Sibiu!

Echipa de baschet masculin a CSM Ploieşti a reuşit, în această după-amiază, să câştige fără emoţii, scor 94-76, partida de la Sibiu, cu echipa secundă a celor de la CSU, contând pentru etapa a 4-a a Grupei a 2-a din Liga I. Disputată în Sala „Transilvania”, de la ora 14.30, confruntarea a fost la discreţia băieţilor pregătiţi de Cătălin Burlacu şi Ionuţ Ivan, care au câştigat primele trei sferturi după ce au înscris în fiecare acelaşi număr de puncte, 25, cedându-l pe ultimul, în care a fost rulat tot lotul deplasat pe Cibin. Pe sferturi a fost 20-25, 21-25, 12-25, 23-19, de remarcat fiind şi faptul că toţi cei 12 jucători ai echipei noastre au reuşit să înscrie puncte: Santana (15), Burlacu (14), Topologeanu (11), Crăciun (10), C. Dumitru (9), M. Vrabie (9), Szijarto (6), Scărlătescu (6), Ad. Tudor (5), Carabulea (4), Bărbuceanu (3) şi Dragomir (2). Nu a putut evolua, din cauza unor probleme medicale, Vlad Dogaru.

În urma victoriei de astăzi, CSM Ploieşti se menţine pe primul loc în Grupa a 2-a a Ligii I, cu 4 victorii în 4 meciuri. Băieţii vor pleca mâine dimineaţă spre Braşov, acolo unde, începând cu ora 17.00, vor susţine meciul din etapa a 5-a, cu formaţia locală CSU, care ar fi trebuit să aibă loc la finalul săptămânii, la Ploieşti. Din raţiuni organizatorice, s-a convenit, cu acordul FR Baschet, asupra inversării locului de disputare a meciurilor cu gruparea de sub Tâmpa, astfel că întâlnirea se desfăşoară în deplasare, în devans.