Juniorii I, desprindere după pauză în derbi-ul judeţean cu CS Brazi!

Echipa de handbal juniori I a CSM Ploieşti a reuşit, în această după amiază, să câştige cu 39-33 (17-16), meciul din Sala „Olimpia” cu CS Brazi, contând pentru etapa a 6-a, intermediară, a Seriei C.

Fiind un derbi judeţean, oaspeţii au jucat cu ambiţie şi au reuşit ca, preţ de o repriză, să compenseze ecartul valoric arătat de clasament – distanţa fiind de trei poziţii înaintea etapei – astfel că, la pauză, diferenţa a fost de un singur gol: 17-16. Băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu au rupt însă ritmul imediat după reluare, atunci când, de la 20-19 (minutul 35), s-a făcut 26-20 (minutul 41). Diferenţa a stat până aproape de final în zona celor 6-7 goluri, urcând la 9 în minutul 58 (39-30), pentru a reveni, după trei reuşite ale oaspeţilor în ultimele zeci de secunde, la 6: 39-33!

Pentru CSM Ploieşti, au evoluat astăzi: Al. Ispas, A. Cioc – A. Stănescu (8 goluri), G. Paraschiv (7), A. Savelovici (7), M. Alexe (6), A. Militaru (3), C. Albu (2), P. Bucur (2), V. Răducanu (1), G. Nişulescu (1), M. Chiranu (1), D. Rudai (1), R. Eremia, V. Bucuroiu.

În etapa următoare, juniorii I vor evolua, sâmbătă, în deplasare, la CS Viitorul Piteşti.

Până atunci, mâine este programat un nou meci oficial în Sala „Olimpia”, echipa de juniori II urmând să primească vizita celor de la LPS Iolanda Balas Soter Buzău, într-o confruntare contând pentru etapa a 6-a a Seriei C.