Micii judoka de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, pe podium la Cupa Campionilor de la Cluj!

În perioada 14-16 iulie, Sala Sporturilor „Horia Demian”, din Cluj-Napoca, a găzduit Cupa Campionilor la judo echipe mixt, copii „U12” şi „U10”, la care au participat câte cinci echipe din ţară. CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a înscris echipe la ambele categorii de vârstă, reuşind să obţină o medalie de argint şi una de bronz.

La „U12”, echipa noastră a cucerit argintul după formaţia gazdă, „U” Cluj, dar înaintea celor de la ACS MIADO’S Sibiu şi CSŞ LPS Focşani. Echipa a fost alcătuită din: David Dumitrache (27 kg), Vanesa Tolea (32 kg), Sebastian Petre (34 kg), Anamaria Ciobanu (40 kg), Antonio Cosma (42 kg), Antonia Rădoi (48 kg), Tudor Ghica (46 kg), Alexia Trandafir (57 kg) şi David Ţugui (+60 kg).

La „U10”, echipa CSM-CFR-CSŞ Ploieşti s-a clasat pe locul al III-lea, după CSŞ LPS Focşani şi „U” CSM Cluj. Formaţia noastră a fost alcătuită din: Teodor Miron (22 kg), Teodor Sandu (27 kg), Yasmine Tomescu (29 kg), Iulian Matei (34 kg), Bianca Croitoru (36 kg), David Ioniţă (42 kg) şi Leonard Răduţă (+46 kg).

În altă ordine de idei, tot în weekend, la Paks (Ungaria) a avut loc Cupa Europeană de judo pentru juniori „U21”, la care au participat şi trei sportivi de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti:

– Răzvan Ciolan s-a clasat al VII-lea la categoria „81 kg” după ce i-a învins pe Gabriel Traversy (Canada) şi Anthony Kouros (Australia), apoi a pierdut la Roland Goz (Ungaria), a trecut în recalificări de Daniel Stamm (Germania), dar a cedat la Adrian Gondia (Puerto Rico);

– Cătălina Şchiopu a pierdut la categoria „52 kg” în faţa unguroaicei Titanilla Abrahom;

– Marian Tănase a pierdut în faţa croatului Marin Franusic, la categoria „66 kg).

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Roxana Prună şi Andrei Căpăţână.