Fetele merg ceas: victorie cu Olimpia Bucureşti pentru baschetbalistele „U16”!

Echipa de baschet „U16” a CSM-CSŞ Ploieşti merge perfect în Grupa a 2-a a fazei semifinale a campionatului, astăzi, la prânz, reuşind o victorie extrem de importantă în derbiul cu Olimpia Bucureşti, scor 53-49 (9-15, 24-9, 8-17, 12-8). S-au întâlnit, în Sala „Olimpia”, cele două formaţii neînvinse în această fază a competiţiei, aşa că s-a jucat cu ambiţie, dorinţa de a câştiga grupa, chiar dacă, foarte probabil, ambele echipe vor merge braţ la braţ mai departe, dând naştere unei dispute încrâncenate.
Cele două formaţii şi-au împărţit „sferturile”, fiecare adjudecându-şi câte două, dar elevele cuplului Loredana Munteanu – Corina Savu au avut câştig de cauză datorită iureşului din secvenţa secundă şi inspiraţiei din ultimele minute, atunci când, deşi au fost egalate la 48 după ce conduseseră cu 48-43, au reuşit să facă diferenţa şi să se impună cu 53-49.
Pentru CSM-CSŞ Ploieşti, au evoluat: Lorena Stănică (17 puncte), Andreea Dumitru (15), Bianca Badea (7), Ştefania Ionescu (6), Claudia Ştefan (6), Ioana Ilaş (2), Cosmina Simion, Theodora Lambă şi Amina Vîlsănescu.
Fetele noastre sunt lidere în Grupa a 2-a, cu 4 victorii din 4 meciuri, iar duminică, de la ora 11.00, vor juca din nou în Sala Sporturilor Olimpia, în compania formaţiei de pe locul 4, CSŞ Gloria Arad.