Protest prin performanţă: fetele au păstrat cupa la Ploieşti!

Handbalistele de la CSM Ploieşti au reuşit să-şi adjudece trofeul pus în joc cu prilejul competiţiei pe care clubul nostru a organizat-o în ultimele trei zile în Sala Sporturilor „Olimpia”, după ce au remizat, astăzi, scor 27-27, în disputa cu CSM Unirea Slobozia. A fost punctul necesar pentru ocuparea primului loc, cucerit însă nu fără emoţii, în condiţiile în care Daciana Balaban-Curtean a înscris golul egalizator „la 27” cu mai puţin de un minut înainte de final, iar adversarele au avut şansa unui atac destul de lung pentru a câştiga şi a „fura” trofeul la potou. Ar fi fost, totuşi, o victorie „ciupită” doar pe relaxarea fetelor noastre, pentru că, altfel, meciul a curs preţ de aproape 50 de minute în favoarea elevelor lui Neven Hrupec.

Practic, exceptând minutele de debut, în care Slobozia s-a desprins surprinzător la 5-1, şi cele de final, cu o revenire a oaspetelor de la 26-23 la 26-27, Tivadar şi colegele ei au stat permanent la conducere, tabela indicând, la un moment dat, şi şase goluri diferenţă: 14-8 (minutul 25).

A fost, una peste alta, o competiţie ce le-a oferit antrenorilor celor patru formaţii prilejul unor bune repetiţii în perspectiva sezonului care stă să înceapă, iar fetelor de la CSM Ploieşti să-şi dovedească încă o dată valoarea şi profesionalismul, alegând să se antreneze şi să joace, chiar dacă nu sunt apreciate pe măsură.

Handbalistele au ales, totodată, o cale de protest decentă, îmbrăcând la încălzire tricouri inscripţionate cu mesajul „Vreţi medalii, dar ne trataţi ca pe nişte sclavi! Respectaţi-ne!”, care e de sperat ca, într-un final, să fie recepţionat de cei în măsură să ia decizii.

Echipa joacă, sunt premise bune pentru ca performanţele să fie la un nivel superior în noul sezon, dar fără bani nu se poate!

CSM Ploieşti – CSM Unirea Slobozia 27-27 (15-12)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 100.

CSM Ploieşti: Şerban – Pîrvuţ-Udriştioiu (4 goluri, 1 din „7 metri”), Dmitrovic (6, 3 din „7 metri”), Burtea-Shutska (5), Tivadar, N. Tudor (1), Chiricuţă (5). Au mai jucat: Tatalovic, A. Dumitru – Balaban-Curtean (1 gol), C. Gheorghe (1), Apetrei (1), Farcău (3), Bozovic. Antrenor: Neven Hrupec.

CSM Unirea: M. Ion – Horobeţ (1 gol), A. Ilie (9, 1 din „7 metri”), Marchidanu, Enescu (5), Pavăl (2), M. Toma (9, 5 din „7 metri”). Au mai evoluat: D. Petrescu – Iovănescu, O. Ionescu, Predoi (1 gol), C. Sava, A. Ivan. Antrenor: Dumitru Muşi.

HCM Râmnicu Vâlcea – CS Măgura Cisnădie 35-32 (20-17)

HCM Râmnicu Vâlcea: Blazek, Vălean – Khouilidi (7 goluri), Senocico (7), Simion (5), Barbosa (4), Stoicănescu (4), Adespii (4), N. Safta (2), Beleska (2), Gavrilă, Florică, Craiu. Antrenor: Constantin Ştefan.

CS Măgura: Curmenţ, Suba, Popvici – A. Pătulean (7), Cioaric (6), A. Moldovan (5), Băcăoanu (5), Hoha (4), Gatzel-Han (3), Czeczi (1), Goran (1), Stănciulescu, Mitrache, M. Pătulean, Chelaru. Antrenor: Alexandru Weber.