Favoritele s-au impus fără emoţii în prima zi a Cupei „CSM Ploieşti”!

Cupa „CSM Ploieşti” la handbal feminin a debutat, astăzi, în Sala Sporturilor „Olimpia” cu două victorii ale favoritelor, CS Măgura Cisnădie şi CSM Ploieşti impunându-se fără mari emoţii în faţa echipelor Unirea Slobozia, respectiv HCM Râmnicu-Vâlcea.

În primul meci al zilei, elevele lui Alexandru Weber, într-o formulă clar superioară celei din sezonul trecut, când au evitat retrogradarea doar în urma barajului, au câştigat cu 33-28 (17-11) în faţa Unirii Slobozia, formaţie preluată din această săptămână de experimentatul Dumitru Muşi.

Apoi, în partida vedetă, Mihaela Tivadar şi colegele ei au trecut peste problemele cu care se confruntă şi au făcut un joc bun în faţa vâlcencelor, de care au trecut cu 28-25 (17-13). Cu excepţia primului minut, când oaspetele au deschis scorul, CSM Ploieşti a condus permanent pe tabelă, vizitatoarele reuşind să stea aproape până aproape de finalul primei părţi. După 12-12, însă, trei goluri ale lui Chiricuţă, alături de câte o reuşită a Nicoletei Tudor şi a Anetei Pîrvuţ-Udriştioiu, au adus desprinderea decisivă, la cabine intrându-se cu 17-13. Neven Hrupec a încercat diverse variante, acordându-le minute bune aproape tuturor jucătoarelor, iar mecanismul a mers bine, avansul faţă de adversare fiind permanent de 5-6 goluri. Doar în ultimele minute ecartul a mai scăzut, de la 27-21 ajungându-se, la final, la un 28-25 totuşi echitabil faţă de desfăşurarea ostilităţilor.

Mâine se joacă meciurile HCM Râmnicu Vâlcea – Unirea Slobozia, de la ora 14.00, şi CSM Ploieşti – CS Măgura Cisnădie, de la ora 16.00.

CSM Ploieşti – HCM Râmnicu Vâlcea 28-25 (17-13)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Tatalovic – Pîrvuţ-Udriştioiu (6 goluri, 1 din „7 metri), Dmitrovic (4, 3 din „7 metri”), Tivadar (1), Burtea-Shutska, N. Tudor (5), Farcău (4). Au mai jucat: Şerban, A. Dumitru – Balaban-Curtean (3 goluri), Apetrei, Chiricuţă (5, 1 din „7 metri”), C. Gheorghe, I. Dinu, Caraşol. Antrenor: Neven Hrupec.

HCM Râmnicu Vâlcea: Blazek – Simion (5 goluri, 3 din „7 metri”), Beleska (6, 1 din „7 metri”), Adespii (1), Barbosa (2), Senocico (3, 2 din „7 metri”), Florica. Au mai evoluat: Vălean – Khouildi (1 gol), Craiu (2), Gavrilă (2), Stoicănescu (1), Safta (2). Antrenor: Constantin Ştefan.

CSM Unirea Slobozia – CS Măgura Cisnădie 28-33 (11-17)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 100.

CSM Unirea: D. Petrescu, M. Ion – M. Toma (7 goluri), A. Enescu (5), R. Dăscălete (5), A. Ilie (5), Marchidanu (3), Horobeţ (2), A. Ivan (1), Iovănescu, Pavăl, O. Ionescu, C. Sava, M. Predoi. Antrenor: Dumitru Muşi.

CS Măgura: B. Curmenţ, V. Suba, Cr. Popvici – A. Moldovan (9), R. Gatzel-Han (8), R. Băcăoanu (5), C. Cioaric (4), Czeczi (3), I. Goran (3), Stănciulescu (1), A. Pătulean, M. Pătulean, Hoha, Chelaru. Antrenor: Alexandru Weber.