Start promiţător pentru băieţi: 35-32 cu CSM Făgăraş!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au disputat, astăzi, începând cu ora 15.00, primul meci de verificare al verii, în compania nou-promovatei în Liga Naţională, CSM Făgăraş. Elevii lui Dragoş Dobrescu s-au prezentat bine şi au reuşit să se impună cu 35-32 (17-16) la finalul celor 60 de minute de joc, anunţând un sezon bun în Divizia A. În formaţia noastră au debutat promiţător tânărul portar venit de la Turda, Vlad Coman, precum şi cei doi jucători de câmp sosiţi de la Danubius Galaţi, Răzvan Udriştioiu şi Alexandru Ciobanu, fiecare înscriind câte patru goluri. Au reapărut Sorin Cîrstea şi Alexandru Pîslaru, iar tinerii portari Ghiţă şi Mihăilescu, precum şi pivotul Alberto Şerban, au prins, şi ei, câteva minute pe parchet. Mai trebuie spus că, pentru a le da şi celor tineri şansa să joace mai mult, tehnicienii celor două echipe au convenit asupra disputării unei mini-reprize suplimentare, de 10 minute, pe care oaspeţii au câştigat-o cu 8-2.

Evoluţia scorului: 2-4 (minutul 5), 8-8 (minutul 15), 12-11 (minutul 25), 17-16 (pauză), 19-19 (minutul 35), 27-23 (minutul 45), 27-27 (minutul 48), 30-29 (minutul 50), 35-30 (minutul 59), 35-32 (final).

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: D. Rotaru – Botezatu (7 goluri), Al. Ciobanu (4, 1 din „7 metri”), R. Farcaş (3, 1 din „7 metri”), Al. Farcaş (4, 1 din „7 metri”), Stăncioiu (4), Udriştioiu (4). Au mai jucat: V. Coman, Mihăilescu, Cr. Ghiţă – Hoinaru (5 goluri), Al. Pîslaru (1), Zamfir (1), Mihoci (1), S. Cîrstea (1), Alb. Şerban.