CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, 4 medalii la Campionatele Naţionale „U16”!

În perioada 11-13 martie, Sala Sporturilor din Drobeta Turnu Severin a găzduit Finala Campionatelor Naţionale de judo rezervată juniorilor 3 – „U16”, competiţie la care au participat 278 de sportivi reprezentând 65 de cluburi din ţară.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au obţinut 4 medalii – două de argint şi două de bronz – şi trei locuri V, după cum urmează:

– locul al II-lea şi vicecampioni naţionali – Diana Marcu (-63 kg) şi Maria Petre (-70 kg);

– locul al III-lea – Antonio Minigote (-50 kg) şi Radu Mărculescu (-42 kg);

– locul al V-lea – Vladimir Grădinariu (-46 kg), Sergiu Anastase (-60 kg) şi Cristian Ene (-66 kg).

Duminică s-a desfăşurat şi Finala Campionatului Naţional pe echipe la juniori 3 – „U16” la nivel de euroregiuni, sportivii prahoveni, alături de cei din judeţele Argeş şi Dâmboviţa, alcătuind echipele la masculin şi feminin ale Euroregiunii 3 Sud Muntenia.

La masculin, echipa Euroregiunii 3 s-a clasat pe locul al III-lea, după ce a învins cu 6-1 echipa Euroregiunii 4 Sud-Vest (Mehedinţi, Dolj) şi cu 5-2 echipa Euroregiunii 8 Bucureşti, apoi a pierdut cu 4-3 în faţa Euroregiunii 6 Nord-Vest A (Cluj, Bihor, Maramureş, Satu Mare, Bistriţa), pentru ca, în lupta pentru locul al III-lea, să câştige cu 5-2 în faţa echipei Euroregiunii 6 Nord-Vest B (Cluj, Bihor, Maramureş, Satu Mare, Bistriţa). Sportivii ploieşteni componenţi ai echipei medaliate au fost Antonio Minigote, Sergiu Anastase, Andrei Ene şi Alin Moise.

La feminin, echipa Euroregiunii 3 s-a clasat pe locul al II-lea după ce a învins cu 4-3 Euroregiunea 5 Vest (Arad, Hunedoara), cu 5-2, în semifinală, echipa Euroregiunii 7 Centru (Harghita, Covasna, Braşov, Sibiu, Mureş) şi a pierdut cu 4-3 finala cu echipa Euroregiunii 6 Nord-Vest (Cluj, Bihor, Maramureş, Satu Mare, Bistriţa). Sportivele prahovene care au făcut parte din echipă au fost Diana Marcu, Maria Petre şi Nicol Comşa.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt antrenaţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu.