„Cupa de iarnă” pentru copii, monopolizată de şahiştii de la CSM Ploieşti!

În acest weekend (8-10 ianuarie), s-a desfăşurat şi competiţia rezervată copiilor „sub 14 ani” din cadrul celei de-a III-a ediţii a „Cupei de iarnă” la şah, competiţie organizată de Clubul Sportiv „Gambitul Damei” Ploieşti.

La această categorie au fost 35 de concurenţi, reprezentând cluburi din Bucureşti, Sinaia, Bacău, Moreni, Braşov, Baloteşti, Breaza şi Ploieşti, iar sportivii de la CSM Ploieşti au evoluat impecabil, ocupând primele patru poziţii ale clasamentului general.

Astfel, pe locul I a fost Flavius Gabriel Stroe, pe al II-lea a venit Antonia Ciapă, pe al III-lea a fost Alina Tudor, iar pe al IV-lea – Rareş Anghel. Acesta din urmă a ocupat şi locul I la băieţi 8 ani. Rezultate promiţătoare au avut şi Mihai Militaru – locul al VI-lea la general şi locul al II-lea la băieţi 10 ani, Aida Jurkovschi – locul al III-lea la fete 10 ani şi Cristina Boştiuc – locul al III-lea la fete 8 ani.

Şahiştii de la CSM Ploieşti sunt pregătiţi de antrenorul emerit prof. Gheorghe Văsii şi soţia acestuia Filoftia Văsii.