Învinse de ineficienţa ofensivă: SCM Craiova – CSM Ploieşti 27-26 (13-11)!

Elevele lui Neven Hrupec nu au reuşit să repete isprava din amicalele susţinute spre sfârşitul lunii august la Craiova, ambele câştigate atunci, şi au pierdut, astăzi, partida cu SCM-ul, contând pentru etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Gazdele s-au impus la limită, scor 27-26 (13-11), la capătul unui meci în care au condus pe tabelă încă din primul minut şi pe parcursul căruia fetele noastre au irosit prea multe şanse de a marca. „În primul rând, vreau să felicit Craiova pentru victoria obţinută. Apoi, sunt nemulţumit de faptul că am ratat mult prea multe şuturi, aceasta fiind statistica la care am stat rău. Pentru că, altfel, apărarea a muncit, a fost destul de bine, dar când ratezi foarte mult este greu să câştigi pe terenul unei echipe precum Craiova”, spune antrenorul Neven Hrupec.

Evoluţia scorului a fost următoarea: 1-0 (minutul 2), 2-2 (5), 6-3 (7), 9-5 (14), 9-9 (23), 10-10 (26), 13-10 (28), 13-11 (pauză); 15-12 (33), 17-14 (35), 19-16 (41), 22-18 (51), 22-20 (52), 24-20 (54), 25-23 (57), 27-24 (59), 27-26 (final).

Întrucât campionatul feminin se va întrerupe timp de trei săptămâni pentru ca echipa naţională să dispute partidele cu Lituania (acasă, 8 octombrie) şi Belarus (deplasare, 11 octombrie), din preliminariile Campionatului European din 2016, fetele au primit câteva zile libere, până vineri, când se vor relua antrenamentele în perspectiva părţii a doua a turului. „Aveam nevoie de această pauză, după ce am jucat trei meciuri în şapte zile. Ne vom relua antrenamentele vineri şi vom fi pregătiţi pentru meciurile care vor urma, la Cluj şi acasă cu Slobozia”, spune Neven Hrupec. Următorul meci oficial este programat pe 17 octombrie, la Cluj-Napoca.

SCM Craiova – CSM Ploieşti 27-26 (13-11)

SCM Craiova: Petrescu, J. Zivkovic I – J. Zivkovic II (6 goluri), Al. Georgescu (5), Ianaşi (5), Landre (4), Horobeţ (2), Cioaric (2), Şelaru (1), Băbeanu (1), Iovănescu (1), Florica. Antrenor: Simona Gogârlă.

CSM Ploieşti: Tatalovic, E. Şerban – Dmitrovic (6), Tivadar (4), N. Tudor (4), I. Dinu (3), Bozovic (2), M. Gavrilă (2), Farcău (2), Chiricuţă (2), Preda (1), Burtea Shutska, Vasilescu. Antrenor: Neven Hrupec.

Arbitri: Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău).

Observator FRH: Ion Şerbu (Bucureşti).

Lovituri „7 metri”: 8/1 ratată – 4/1 ratată.

Eliminări „2 minute”: 6 (Ianaşi – 2, Şelaru – 2, J. Zivkovic II, Cioaric) – 6 (N. Tudor – 2, Chiricuţă, Bozovic, Burtea Shutska, Dmitrovic).