Bronz pentru Violeta Dumitru la Sildenfingen!

În perioada 18-19 iulie, la Sindelfingen, Germania, a avut loc Cupa Europeană de judo seniori, competiţie la care au participat 222 de sportivi din 23 de ţări, printre care şi Violeta Dumitru, de la CS Steaua – CSM Ploieşti. Sportiva noastră s-a clasat pe poziţia a III-a la categoria „48 kilograme”, după ce a trecut de Manon Urdiales (Franţa) şi a pierdut, apoi, în semifinale, în faţa unei alte franţuzoaice, Melody Vaugarny, care avea să şi câştige medalia de aur. În meciul pentru medalia de bronz, Violeta Dumitru a învins-o pe olandeza Amber Gersjes.

În aceeaşi perioadă, Andreea Chiţu a participat la Grand Slam-ul de la Tyumen (Rusia), clasându-se pe poziţia a VII-a la categoria „52 kilograme”. Sportiva noastră a învins-o în primul tur pe Zhanna Stankevich (Armenia), după care a fost învinsă surprinzător, printr-o penalizare, de către Joana Ramos (Portugalia), care avea să şi câştige locul I. În recalificări, Andreea Chiţu a pierdut şi în faţa israeliencei Gili Cohen.