Junioarele II de la CSM Ploieşti, locul al II-lea în Grupa G!

Junioarele II de la CSM Ploieşti au participat, în acest weekend, la ultimul turneu zonal al Grupei G, cel de-al 5-lea, organizat chiar de clubul nostru, în sala de sport din Blejoi. Formaţia pregătită de Daniel Gheorghe, tehnician care a fost însă suspendat şi a fost suplinit, pe bancă, de Robert Comendant, a respectat „reţeta” precedentelor turnee şi a câştigat cu Activ CSO Plopeni, Dinamo Braşov şi, la „masa verde”, cu CSŞ Sf. Gheorghe, pierzând, în schimb, derbiul cu Corona Braşov, pe care au învins-o o singură dată, la Plopeni, în toamnă.

În partida cu formaţia antrenată de Mariana Târcă mai nimic n-a mers în jocul CSM-ului, chiar dacă debutul a fost promiţător, Vacariu şi Pârvu înscriind pentru 2-0. Corona a întors rapid scorul, 2-4 (minutul 7), apoi s-a desprins la 3-7, în special datorită jocului foarte eficient pe contraatac. Ploieştencele au venit la 5-7 (15), dar munca de la semicercul advers a fost zădărnicită de problemele în repliere, aşa că braşovencele s-au dus, chiar, la patru goluri: 6-10 (19) şi 8-12 la pauză.

La reluare, Anisa Şerban a redus diferenţa la 3 goluri, dar Corona a replicat cu trei reuşite consecutive şi lucrurile începeau să devină clare, la 9-15. Cu atât mai mult cu cât dezinvoltura din jocul oaspetelor le-a adus alte patru goluri în următoarele minute, în timp ce ploieştencele au marcat doar de două ori. La 11-19, cu zece minute rămase din meci, de pe ambele bănci au început să apară jucătoarele de rezervă, iar CSM-ul a profitat şi a strâns puţin scorul la final, 15-20, marcând ultimele trei goluri ale partidei.

Antrenorii ploieşteni Daniel Gheorghe şi Robert Comendant au început meciul cu Cristina Mititelu – Diana Vulpe (1 gol), Andreea Pârvu (5), Anisa Şerban (2, 1 din „7 metri”), Teodora Popescu, Ana-Maria Vacariu (4), Andreea Mihart, apelând, pe parcurs, şi la Alexandra Mocanu (1), Ştefania Gheorghe, Bianca Ionescu (1, 1 din „7 metri”), Andra State (1), Isabela Dragnea, Laura Ivan şi Ana-Maria Gros.

CSM Ploieşti a încheiat grupa pe poziţia secundă şi s-a calificat în prima fază a turneelor semifinale, unde au mers primele patru clasate din fiecare serie. Vor fi, în total, 32 de formaţii ce vor fi împărţite în 8 grupe, ale căror turnee vor avea loc în perioada 22-26 aprilie. Vor rămâne, apoi, 16 echipe pentru a doua fază semifinală (15-17 mai 2015), din care se aleg cele 8 participante la Turneul final (3-7 iunie 2015).

Grupa G, Turneul al V-lea

Vineri

CSŞ Sf. Gheorghe       –           CSM Ploieşti   0-10*

Activ CSO Plopeni     –           Corona Braşov            17-34 (4-17)

CSM Ploieşti   –           Activ CSO Plopeni     29-28 (15-15)

Dinamo Braşov           –           CSŞ Sf. Gheorghe       10-0*

Sâmbătă

Activ CSO Plopeni     –           Dinamo Braşov           30-22 (13-11)

Corona Braşov            –           CSM Ploieşti   20-15 (12-8)

Dinamo Braşov           –           Corona Braşov            17-29 (4-20)

CSŞ Sf. Gheorghe       –           Activ CSO Plopeni     18-28 (8-14)

Duminică

Corona Braşov            –           CSŞ Sf. Gheorghe       37-11 (17-7)

CSM Ploieşti   –           Dinamo Braşov           28-10 (18-6)

* În prima zi, formaţia CSŞ Sf. Gheorghe s-a prezentat fără carnetele de legitimare şi a pierdut ambele partide la „masa verde” cu 10-0.

Clasament final

1.         Corona Braşov            20        19        0          1          588-312           57

2.         CSM Ploieşti              20        16        0          4          504-284           48

3.         Activ CSO Plopeni     20        9          0          11        423-482           27

4.         CSŞ Dinamo Braşov   20        6          0          14        408-482           18

5.         CSŞ Sf. Gheorghe       20        0          0          20        185-548           0