Cupă amară: HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti 21-18 (9-7)!

A doua vizită la Râmnicu Vâlcea în acest sezon nu a fost cu noroc pentru fetele noastre, care au pierdut, în această după-amiază, cu 21-18 (9-7), partida cu HCM, contând pentru optimile de finală ale Cupei României şi au fost, astfel, eliminate din competiţie.

Gazdele au condus pe tabelă încă din debutul confruntării (2-0, minutul 6; 4-2, minutul 10; 5-2, minutul 11), singurele momente mai bune ale elevelor lui Goran Kurtes fiind la jumătatea primei părţi, când au egalat la 7 şi puteau, chiar, trece în avantaj dacă Alla Sheiko nu rata o aruncare de la „7 metri”. Au urmat, însă, aproape 15 minute fără gol ploieştean şi, după 9-7 la pauză şi alte trei goluri vâlcene în debutul reprizei secunde, s-a ajuns la un 12-7 greu de recuperat. E drept, totul şi pe fondul câtorva decizii ciudate ale arbitrilor Blaş şi Ghiorghişor – un „7 metri” neacordat la Shutska în startul părţii a doua, urmat de o eliminare uşoară la Vlaskalic – ce au contribuit serios la desprinderea amfitrioanelor.

Jucătoarele pregătite de Dumitru Muşi au ştiut, apoi, să conserve avantajul de cinci goluri până aproape de final (19-14, minutul 55), eforturile jucătoarelor noastre de a reveni în meci soldându-se doar cu un parţial de 4-2 ce a închis tabela la 21-18 pentru HCM Râmnicu Vâlcea.

Trupa lui Muşi s-a calificat, astfel, în faza următoare a competiţiei, în timp ce Mari Gherman şi colegele sale aşteaptă să-şi ia revanşa peste două etape, când vâlcencele vin în Sala „Olimpia”. Până atunci, mai este însă meciul de la Roman, cu HCM, programat duminică, de la ora 11.00.

HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti 21-18 (9-7)

Sala: „Traian”, Râmnicu Vâlcea. Spectatori: 250.

HCM: Băbeanu, Sântămărean – Ilina (7 goluri), J. Luca (6), Vădineanu (4), Molnar (3), Stoica (1), Craiu, Semedo, Predoi, Stoicănescu, Andrei, Manea, Cherăscu, Chirilă. Antrenor: Dumitru Muşi.

CSM Ploieşti: Şerban, Ifrim – Ana Gherman (4 goluri), Dincu (4), Vlaskalic (3), Toth (2), Shutska (2), Chiricuţă (1), R. Ştefan (1), M. Roman (1), Sheiko, O. Ionescu, I. Dinu, Preda, Balaban, Vasilescu. Antrenor: Goran Kurtes.

Arbitri: Alexandru Blaş şi Marius Ghiorghişor (Bucureşti/Bucureşti).

Ovservator FRH: Remus Cojocaru (Braşov).