Doar portarii n-au înscris!

Handbaliştii pregătiţi de Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu au bifat, astăzi, cea de-a 8-a victorie din tot atâtea partide în acest sezon, reuşind să se impună, previzibil, cu 38-28 (17-11), în faţa formaţiei secunde a celor de la CSM Bucureşti. Veniţi la Ploieşti cu o echipă tânără, oaspeţii nu le-au pus mari probleme lui Roman şi compania, conducând doar în rebutul întâlnirii, cu 1-0, 2-1 şi 3-2, până când Rotaru l-a „citit” pe Lupşe, autorul primelor 4 goluri bucureştene, iar ofensiva a început să concretizeze fiecare atac. De la 4-4, ploieştenii s-au desprins la 7-4 după ce M. Dumitru a parat un „7 metri” şi Chiş a ratat două contraatacuri, iar diferenţa a continuat să crească până la pauză.

„Furtuna” s-a stârnit la 12-10, când au urmat patru goluri consecutive ale ploieştenilor, aşa că la cabine s-a intrat cu ecart de şase goluri. Iar primul sfert de oră al părţii secunde a curs similar, cu apărare atentă şi goluri uşoare marcate de gazde atât pe atacuri poziţionale, cât şi pe contraatac, diferenţa maximă ajungând la 14 goluri (32-18, minutul 48). A fost momentul în care Dragoş Dobrescu a decis să le ofere şansa să joace tuturor celor de pe bancă, aşa că vigilenţa defensivei a scăzut, atacurile şi-au pierdut din precizie, iar scorul s-a mai strâns, oaspeţii încheind onorabil, la doar zece goluri în urma adversarilor.

Ar fi de remarcat faptul că toţi jucătorii de câmp folosiţi de antrenorii ploieşteni au reuşit să înscrie măcar o dată, pe bancă rămânând doar golgheterul echipei, Emilian Turcu, menajat după entorsa de gleznă suferită în finalul partidei de la Iaşi.

Pentru CSM Ploieşti urmează două meciuri dificile, primul la Focşani, marţea viitoare, de la ora 19.00, iar cel de-al doilea pe teren propriu, sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, cu CSU Galaţi, ambele formaţii având, până acum, o singură înfrângere în acest sezon.

CSM Ploieşti – CSM Bucureşti II 38-28 (17-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 200.

CSM Ploieşti: Rotaru (4 intervenţii) – Budui (2 goluri), Macovei (2), Sava (7), Roman (3), Zamfir (3), Mihoci (4, 3 din „7 metri”). Au mai jucat: M. Dumitru (10 intervenţii) – Hoinaru (5), Botezatu (1), Hodorogea (2, 1 din „7 metri”), Stăncioiu (4), Pâslaru (1, 1 din „7 metri”), Cârstea (3), Năstase (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

CSM Bucureşti II: Mardan – G. Alexandru, N. Ungureanu (2), Ed. Cristea, Chiş (2), Lupşe (6, 1 din „7 metri”), Butnaru (1). Au mai evoluat: Cotojman – Guţă, Bizan (4), G. Voicu (6, 2 din „7 metri”), Bădescu (4), Ştefănescu (1), I. Barbu, Dascălu (2), Patrichi. Antrenor: Eliodor Voica.

Arbitri: Alexandru Constantin şi Paul Iacob (Braşov).

Statisticile meciului

Aruncări „7 metri”: 5/5 transformate – 4/3 transformate.

Eliminări „2 minute”: 4 (Macovei, Sava, Zamfir, Hodorogea) – 3 (Lupşe – 2, N. Ungureanu).