Victorie clară la Constanţa şi încheiem turul pe 7!

Handbalistele pregătite de Goran Kurtes au încheiat spectaculos turul campionatului, reuşind să câştige, astăzi, fără emoţii, scor 25-20 (14-9), pe terenul celor de la Universitatea Neptun Constanţa.

Partida a fost echilibrată doar până în minutul 20, cele două echipe alternând la conducere fără a reuşi să se desprindă decisiv: 2-1 Neptun (minutul 5), 5-4 CSM (11), 6-5 Neptun (16) 8-6 CSM (19). La 9-7 pentru elevele sale, Goran Kurtes a cerut time-out pentru a face corecţiile necesare înaintea finalului reprizei, iar sfaturile sale au avut efect, CSM-ul înscriind patru goluri consecutive pentru un 13-7 care a cam pus capăt partidei (minutul 26). Constanţa a marcat de două ori, dar la pauză a fost 9-14, ploieştencele având, pentru partea a doua, misiunea de a gestiona bine jocul şi a nu le permite gazdelor să reintre în meci.

Iar situaţia a rămas sub control până la final, diferenţa de pe tabela de marcaj păstrându-se în limite care nu au dat mari emoţii. Au fost şi şapte goluri între cele două formaţii – 10-17 în minutul 38 -, dar şi trei, la un moment dat (17-20 în minutul 51), dar, până la urmă, s-a făcut media între cele două diferenţe şi scorul consemnat la ultima sirenă, 20-25, a reflectat corect decalajul valoric existent între cele două echipe în acest moment.

Prin urmare, după un parcurs excelent în ultimele şapte etape, cu şase victorii şi o singură înfrângere, CSM Ploieşti încheie turul campionatului pe poziţia a 7-a a clasamentului Ligii Naţionale de handbal feminin. Returul va debuta în 2015, prima etapă fiind programată duminică, 11 ianuarie.

Universitatea Neptun Constanţa – CSM Ploieşti 20-25 (9-14)

Sala: „Sporturilor”, Constanţa. Spectatori: 400.

Universitatea Neptun: D. Petrescu – Barboş, Tămaş (6), Enescu (7), Mărginean (1), Ivan, Toma (2). Au mai evoluat: Iovănescu (4), Bokaric, Orşivski. Antrenor: Ion Crăciun.

CSM Ploieşti: E. Şerban – Vasilescu (1 gol), Vlaskalic (4), Sheiko (6), Shutska (3), Ana Gherman, Ionescu (1). Au mai jucat: Ifrim – Preda (3), Roman (4), Balaban (1), Dinu, R. Ştefan (1), Toth (1). Antrenor: Goran Kurtes.

Arbitri: Diana Florescu (Argeş) şi Anamaria Stoia (Bucureşti).

Observator FRH: Niculae Stoian (Bucureşti).