De 12 ori pe podium, la „Cupa Temerarul”

În weekend-ul care a trecut, sportivii de la CSM CFR CSŞ Ploieşti au participat la turneul internaţional „Cupa Temerarul”, desfăşurat la Sibiu şi rezervat cadeţilor „Under 18” şi juniorilor „Under 21”, de unde s-au întors cu 12 medalii: două de aur, trei de argint şi 7 de bronz.

Iată cum s-au comportat sportivii ploieşteni:

– Marian Tănase (60 kg) – locul I la „U 18”;

– Andreea Ionescu (57 kg) – locul I la „U 18” şi locul al II-lea la „U21”;

– Florina Şchiopu (52 kg) – locul al II-lea la „U 18” şi locul al III-lea la „U21”;

– Andrei Pârloga (66 kg, foto) – locul al II-lea la „U 18” şi locul al III-lea la „U21”;

– Alexandru Comăniţă (50 kg) – locul al III-lea la „U 18”;

– Alexandra Stan (70 kg) – locul al III-lea la „U21”;

– Ioana Iosub (63 kg) – locul al III-lea la „U 18”;

– Dana Tănase (63 kg) – locul al III-lea la „U 18”;

– Marius Colt (50 kg) – locul al V-lea la „U18”;

– Alberto Minigote (60 kg) – locul al V-lea la „U18”.

La competiţie au participat 280 de sportivi din şapte ţări: Bulgaria, Grecia, Germania, Italia, Republica Moldova, Serbia şi România.

Sportivii de la CSM CFR CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (antrenor coordontor), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu şi Cosmin Slăveanu.

Violeta Dumitru, locul 7 la Zagreb

La sfârşitul săptămânii trecute, Violeta Dumitru, sportivă legitimată la CSM Ploieşti – Steaua, a participat la Grand Prix-ul de Judo de la Zagreb, prilej cu care a ocupat locul al 7-lea la categoria „48 kg”, acumulând şi 48 de puncte în clasamentul pentru calificarea la Jocurile Olimpice. Dumitru a trecut în primul tur de croata Sara Matijevic, apoi de ucraineanca Maryna Cherniak, după care a pierdut la Julia Figueroa (Spania) şi, în recalificări, la Ebru Sahin (Turcia).

Totuşi, medalia de aur la „48 kg” a fost câştigată de o altă româncă, Monica Ungureanu, care a învins-o în finală pe Julia Figueroa.

La Grand Prix-ul de la Zagreb au participat 328 de sportivi din 46 de ţări, România fiind reprezentată de 11 sportivi.