Succes fără mari emoţii, cu HC Argeş Piteşti

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au câştigat, în această după-amiază, partida amicală susţinută la Sala „Olimpia” în compania colegei de eşalon şi serie, HC Argeş Piteşti, scor 32-27 (17-16). Roman şi colegii lui au condus pe toată durata meciului, desprinzându-se rapid la patru goluri diferenţă (8-4, minutul 12) şi reuşind să păstreze acest ecart în marea majoritate a timpului. Piteştenii s-au apropiat în două rânduri, chiar înainte de pauză, la 17-16, şi cu cinci minute înainte de final, când au venit la 28-27, dar, de fiecare dată, Roman şi colegi lui au forţat şi şi-au mărit avantajul de pe tabelă.

Directorul tehnic Ion Nicolae şi antrenorul principal Dragoş Dobrescu au început meciul cu formula M. Dumitru – Subţirică (6 goluri), Zamfir (2), Macovei (3), Roman (6), Turcu (5), Stăncioiu (3), apelând, pe parcurs, şi la Rotaru – Năstase (1, din „7 metri”), Botezatu, Hodorogea (1, din „7 metri”), Hoinaru (1), Mihoci, Budui, Cârstea (3) şi Pâslaru (1).

Mâine, handbaliştii ploieşteni pleacă într-un scurt periplu prin ţară, urmând să meargă la Sighişoara, pentru un test cu echipa locală HCM (Divizia A, Seria B), de la ora 17.00, după care se vor muta la Făgăraş, unde are loc un turneu organizat de formaţia locală. Joi, CSM va disputa două partide, cu HC Sibiu şi Universitatea Craiova, iar vineri va încheia turneul cu un joc în compania gazdelor de la HCM. Toate adversarele fac parte din Seria B a Diviziei A de handbal masculin.